Повећање аграрног буџета Републике Српске на више од 100 милиона КМ за ову годину од значаја је за очување домаћег мљекарства имајући у виду све теже услове производње због проблема на глобалном нивоу, сагласни су пољопривредници у Српској.
Предсједник Удружења пољопривредних произвођача – мљекара Владимир Усорац рекао је да ће им много значити исплата додатне три премије, али да се надају и четвртој.
– Република Српска покушава да спаси пољопривреду, колико ћемо успјети не зависи од нас већ од глобалних дешавања, цијене репроматеријала и осталог – рекао је Усорац Срни.
Он је додао да је откупна цијена млијека 0,80 КМ по литри, а премија 0,25 КМ, а да би цијена од 1,20 КМ по литри млијека била цијена на основу које би се могло говорити о одрживој производњи.
– Цијена млијека не покрива трошкове и недостатак намирујемо из премије, која је уствари предвиђена за развој а не покривање трошкова – истакао је Усорац.
Он је додао да у Српској има око 2.500 мљекара који на мјесечном нивоу произведу око 12 милиона литара млијека, те да постоје три откупљивача сировог млијека, док их је у ФБиХ више.
– Све је мање увозног, а све више домаћег млијека на тржишту, што значи да се наши потрошачи само могу уздати у оно што имамо, а не у Европу и свијет – закључио је Усорац.
Мљекар из Шамца Чедомир Боројевић похвалио је одлуку Владе Српске за буду обезбијеђене додатне премије, односно подстицаји у производњи, чиме ће производња бити у наредном периоду додатно очувана.
– Моја производња је 1,3 милиона литара испорученог, односно 1,5 милиона литара произведеног млијека. Производњу нисам смањивао – рекао је Боројевић.
Он сматра да мљекари морају почети да наплаћују „стварну“ откупну цијену млијека, имајући у виду ситуацију на тржишту.
– Да будем скроман та цијена би требала да буде од 0,80 до 0,95 КМ плус премија. Тренутно износи 0,65 до 0,70 КМ за веће произвођаче – рекао је Боројевић.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Борис Пашалић истакао је да је Влада Српске за пољопривреднике обезбиједила додатна новчана средства јер аграрни буџет износи 106 милиона КМ, а било је предвиђено 75 милиона КМ.