Свијет се у тишини и молитви данас опрашта од Његове Светости папе Фрање, 266. поглавара Римокатоличке цркве.
На Тргу Светог Петра у Риму окупило се око 150.000 људи, што укључује око 50.000 окупљених на самом Тргу Светог Петра, а око 140 делегација већ је ушло у Ватикан како би одали посљедњу пошту папи Фрањи, саопштено је из полиције Рима.
Из Ватикана је саопштено да 200.000 људи присуствује вјерској церемонији на Тргу Светог Петра и околини.
Уочи самог почетка погребне церемоније за папу, који је умро 21. априла у 89. години, на Тргу се већ налазило око 40.000 људи, а још око 100.000 људи на путу Концилијационе (Виа Цонцилиазионе), главној авенији која води на Трг и дуж околних путева.
Свечану мису задушницу предводи декан Кардиналског збора, кардинал Гиованни Баттиста Ре, уз присуство више од 200 кардинала, стотина бискупа и свештеника, те великог броја вјерника, дипломата и представника других религија.
Међу ожалошћенима су многи шефови држава, међу њима амерички предсједник Доналд Трамп, бивши амерички предсједник Џозеф Бајден, украјински предсједник Володимир Зеленски.
Очекује се да ће присуствовати и генерални секретар УН Антонио Гутерес, предсједник Француске Емануел Макрон, предсједник Италије Серђо Матарела и премијер Италије Ђорђа Мелони, краљ Фелипе и краљица Летиција од Шпаније, предсједник и премијер Ирске Мајкл Хиггинс и Мајкл Мартин, премијер Велике Британије Кир Стармер и принц Вилијам.
Биће ту предсједник Пољске Анџеј Дуда, као и предсједник Португалије Марсело Ребело де Соуса и премијер Луис Монтенегро.
Након погребне мисје кардинал декан пошкропиће тијело папе Фрање светом водом и тамјаном, обиљежавајући почетак такозваног „новемдиалес“, или девет дана жалости за покојним папом.
Ковчег ће затим бити пренесен у свечаној поворци до Базилике Санта Марија Мађоре, посљедњег почивалишта које је папа Фрања изабрао.
ИЗ МИНУТА У МИНУТ:
11.20: Италијански кардинал Ђовани Батиста Ре, који предводи спроводну мису у којој се Римокатоличка црква опрашта од папе Фрање, рекао је да папа током понтификата дубоко дотакао умове и срца људи.
„Излив наклоности којем смо свједочили посљедњих дана након његовог одласка са ове земље у вјечност говори нам колико је дубок понтификат папе Фрање дотакао умове и срца“, рекао је кардинал Ђовани Батиста, декан колеџа кардинала.
Он је навео да је папа Фрањо био папа народа, пастир који је знао како да неформално и спонтано разговара са „најмањима међу људима“.
Ре је напоменуо да је папа Фрањо био „отвореног срца према свима“, преноси „Гардијан“.
11.14: Најснажније мјере обезбјеђења на сахрани: Рим је под најстрожим режимом обезбјеђења: на копну, у ваздуху и изнад неба пријестонице распоређени су најсавременији одбрамбени систем. Више у посебном тексту.
10.25: Изнесен је ковчег из базилике, почео је спровод.
Папа Фрањо преминуо је 21. априла 2025. године у 89. години живота, у Дому свете Марте у Ватикану, гдје је провео посљедње године свог живота. Његово здравствено стање било је нарушено већ мјесецима, а посљедње дане провео је у тишини, молећи се и примајући најближе сараднике.
Током понтификата који је трајао од 2013. године, папа Фрањо је остао упамћен по скромности, милосрђу и неуморној борби за права сиромашних, маргинализованих и заштиту природне средине. Његове енциклике, посебно „Лаудато си'“ и „Фрателли тутти“, оставиле су дубок траг у савременом католичком учењу.
Након сахране, Црква улази у период седе вацанте, а Кардиналски збор ће се ускоро окупити у конклави како би изабрао новог поглавара Католичке цркве.
Вјерници широм свијета, укључујући оне који прате пренос уживо из Рима, данас се моле за његову душу и захваљују за његову службу човјечанству.
Вјерници су током цијеле ноћи долазили на Трг светог Петра, палећи свијеће и остављајући поруке захвалности и молитве. Међу њима су били многи сиромашни и мигранти којима је папа Фрањо посветио посебну пажњу током свог понтификата.
У кратком обраћању прије почетка мисе, декан Кардиналског збора захвалио је папи Фрањи на „његовом свједочењу љубави према најрањивијима, његовом неуморном залагању за мир и његовом храбром отварању Цркве према савременим изазовима“.
Међу окупљенима, у тишини су одјекивале ријечи које је папа Фрањо често понављао:
„Црква мора бити као болница на бојишту — мјесто гдје рањени налазе уточиште, а не гдје се суди.“
На транспарентима које су носили вјерници, могло се видјети натписе:
„Хвала ти, Папа Фрањо.“
„Био си наш глас када га нисмо имали.“
„Учинио си да се осјећамо виђено и вољено.“