Књижевник Филип Давид (1940-2025) преминуо је јутрос саопштило је Удружење за културу, умјетност и међународну сарадњу Адлигат.
Давид је био есејиста, драмтург, сценариста, дугогодишњи уредник Драмског програма Телевизије Београд и редовни професор драматургије на Факултету драмских умјетности у Београду, подсјетио је Адлигат, чији је Давид био члан и оснивач.
– Давид се са мајком током Другог свјетског рата скривао подно Фрушке горе, док је већина браће, сестара и рођака његовог оца страдала у логору на Сајмишту и у Јасеновцу – речено је у саопштењу.
Како је наведено, Давид је дипломирао југословенску и свјетску књижевност на Филолошком факултету и драматургију на Академији за позориште, филм, радио и телевизију у Београду.
Давид је објавио књиге приповједака „Бунар у тамној шуми“, „Записи о стварном и нестварном“ и „Принц ватре“, као и романе „Ходочасници неба и земље“, „Сан о љубави и смрти“ и „Кућа сећања и заборава“, књиге есеја „Фрагменти из мрачних времена“, „Јесмо ли чудовишта“ и „Светови у хаосу“.
Као драматург, косценариста или сценариста Давид је радио на филмовима „Окупација у 26 слика“, „Пад Италије“, „Вечерња звона“, „Ко то тамо пева“, „Буре барута“, „Посебан третман“ и другим.
Давид је био један од оснивача Независних писаца (1989) и Београдског круга (1990) – удружења значајних, независних интелектуалаца, а био је и један од утемељивача независне књижевне асоцијације Форум писаца.
Дјела су му превођена на шведски, француски, пољски, мађарски, италијански, албански, есперанто, македонски, словеначки, хебрејски, а његове приповијетке се налазе у двадесетак антологија.