Књига “Медији и слика тијела” професорице др Наташе Костић и студенткиње Анђеле Кунтош је монографија из области психологије која истражује однос медија и медијских порука на човјекову слику тијела људи.
Анђела Кунтош каже за Српскаинфо да је идеја да се напише књига настала из њеног дипломског рада
– То је била тема за мој дипломски, али је професорица препознала квалитет рада и идеју, па ја тако настала књига – каже Кунтошева и позива све заинтересоване да дођу на промоцију.
Појашњава да се слика тијела односи на менталну представу о сопственом тијелу, његовим карактеристикама те осјећањима према истима.
Однос ова два конструкта је аспект који је у психологији био дуго истраживан, што је продуковало обимну литературу на ову тему.
– Књига не настоји да да одговор на питање „Да ли медији имају утицаја у обликовању слике тијела?“, јер је на то питање већ давно добијен потврдан одговор. Књига настоји да одговори на питања – како и зашто. Какве ефекте имају различите врсте медија на слику тијела, како се они одвијају, те који је циљ спровођења одређених порука о идеалном изгледу? Како медији и друштвене мреже утичу на нашу представу о себи, слику о сопственом тијелу и на наше самопоуздање, те који су то циљеви који они желе да постигну, порукама о идеалном женском (али и мушком) изгледу? Како наизглед савршене слике познатих личности на друштвеним мрежама утичу на вашу дјецу и на начин на који они себе доживљавају? Зашто се данас све већи број жена подвргава пластичним операцијама? Како у времену презасићености информацијама које долазе из разних извора, формирати и његовати квалитетну слику о себи и свом тијелу, добро самопоуздање не само код себе, него и код своје дјеце? – појашњава Кунтошева.
Додаје да су то су нека од питања које ова књига настоји да понуди одговор, те у томе лежи и њена практична примјена. Књига је намијењена свима који желе да се едукују о овој теми, зарад себе и/или своје дјеце и који желе да раде на изградњу позитивног става о себи и свом тијелу.
У књизи је такође изнесен преглед истраживања овог односа која су се извршила у протеклих 10 година, како би се допринијело обухватнијем сагледавању наведеног проблема, али постављању теоријског оквира за будућа истраживања, и то све у сврху доприноса нових сазнања овог односа у оквирима психологије.
Књига је настала као резултат сарадње професора и студента. Заједнички рад, договарање и спремност да се уложи вријеме и ресурси појединца могу да допринесу стварању заједничког дјела.
Такође, спремност за прихватање нових идеја, сугестија других људи и прилике за остварење одређених активности могу да допринесу остварењу заједничког циља.
– Надамо се да ће написана књига подстаћи и друге професоре, а нарочито студенте да заједничким снагама раде на разматрању бројних психолошких феномена, те да допринесу проширивању знања и видика ове дивне науке коју толико волимо – поручила је Кунтошева.
На промоцији учествују Маја Вејин, проф. др Вук Вучетић идоц. др Јелена Мештер, уз музичку пратњу Иване Церовић, професора музике