Најаве о процесуирању свих који су учествовали у обиљежавању и прослави Дана Републике, као пријетњу су схватили и у организацијама проистеклим из Одбрамбено-отаџбинског рата.
Кажу да је Република Српска за њих светиња, а Дан Републике најважнији датум, који никада неће престати да обиљежавају. Сви су јединствени – Срби на овим просторима треба да се уједине, бране институције, територију јер њиховим урушавањем жели се урушити Република Српска.
Дан уочи обиљежавања Дана Републике, Бранимир Којић, предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребреница, преко друштвених мреже добио је пријетеће поруке, након што је говорио о страдању српских цивила у Кравици 1993. године, међу којима је био и његов отац. А након прославе Дана Републике још једна пријетња – овај пут јавна. Пријети се хапшењем свима који су на било који начин учествовали у обиљежавању и прослави Дана Републике.
– Ми, из Републике Спрске, поручујемо да ће морати да хапсе све и једног Србина. На Божић су нас убијали, на други дан Божића нам пријете, а на трећи дан Божића би да нас хапсе, убијају, тероришу и затварају у затворе – рекао је Којић.
Пријетње Којићу најоштрије је осудио и министар рада и борачко-инвалидске заштите Данијел Егић, подсјетивши да Срби из Кравице никада нису дочекали правду за злочине који су над њима почињени. Из Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила поручују да их никакве пријетње неће зауставити да обиљежавају Дан Републике.
– Пријетње су стално присутне, али просто се питамо до када више и када ће представници бошњачког народа схватити да нема те пријетње, уцјене, ријечи нити намјера које ће нас зауставити – рекла је Исидора Граорац, предсједница Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.
Одлука Уставног суда БиХ да се забрани обиљежавање и да се Дан Републике Српске – 9. јануар прогласи неуставним, како истиче предсједник Борачке организације Српске Радан Остојић, није ништа друго него покушај негирања Републике Српске и њеног постојања.
– Сачуваћемо га ако будемо сложни и јединствени, ако будемо пркосни. Без тог датума, нема Републике Српске, а ни опстанка српског народа, на овим просторима – рекао је Остојић.
Стварање Републике Српске био је, прије свега одбрамбени рефлекс народа који је само пола вијека раније био жртва геноцида, а тек онда политичка околност, сматра историчар Предраг Лозо. Због тога српски народ мора бити свјестан важности постојања и одбране Републике.
– Оно што је најважније и највриједније јесте да је до нас. Прво ми, у свом личном односу према Републици Српској и онима који су је створили, морамо показати прије свега личну одговорност, а онда колективну и друге одговорности – каже Лозо.
Лицемјерно је, сматрају наши саговорници, да они који као празник обиљежавају датум када је убијен српски сват у Сарајеву, оспоравају датум када је у миру проглашена Република српског народа у БиХ. Из Савеза логораша наводе да српски противници славе неке имагинарне датуме који су неспојиви са Србима и Републиком Српском – 25. новембар и 1. март.