Дом здравља „Др Зоран Митровић“ у Рогатици једна је од ријетких установа примарне здравствене заштите у којој функционише Сензорна соба за третман сензорне интеграције код дјеце са потешкоћама у развоју, рекли су Срни у овој здравственој установи.
„Поремећај у сензорној интеграцији јавља се код већине дјеце са одређеним развојним сметњама. Овдје радимо ту врсту третмана, а једном серијом обухваћено је 15 третмана након којих би требало да дође до одређених промјена у понашању“, рекла је дефектолог Марина Драгичевић, која је завршила и додатну едукацију за сензорну интеграцију.
Она је навела да ова терапија помаже стимулацију чула лицима са потешкоћама у развоју, те додала да на третмане у Сензорну собу долазе дјеца са Сокоца, Пала, из Рогатице и сваки дан се обави четири до шест третмана.
Драгичевићева је истакла да имају добру сарадњу са вртићима и школама који им шаљу одређен број дјеце, након што их посјети дефекторлог задужен за ову регију, али све чешће им, каже, и сами родитељи доводе дјецу.
Директор Дома здравља Синиша Миљешић рекао је Срни је да идеја о оснивању Сензорне собе рођена још прије десетак година на приједлог рогатичког Удружења за помоћ дјеци и омладини са посебним потребама „Растимо срећно“, а отворена је 2020. године и намијењена је члановима Удружења.
Он је навео да је за овај пројекат обезбијеђено 57.000 КМ захваљући УНДП-у и Влади Швајцарске, који су учестовалаи са 70 одсто, те општини Рогатица која је издвојила 30 одсто новца, док је Дом здравља обезбиједио простор и кадар за рад у овој установи.
Сензорна соба је, како каже, „отворена“ за сву дјецу из регије и из сусједног Горажда у Федерацији БиХ, без икакве накнаде, према распореду који сачини стручно особље у сарадњи са родитељима дјеце.
„Моја жеља је да ову сензорну собу уведемо у неке законске оквире, у сарадњи са ресорним министарством и Фондом здравства Републике Српске и у току су активности да ријешимо и то битно питање“, изјавио је Миљешић.
Он је подсјетио да је рогатички Дом здравља прошле године остварио добит од 25.390 КМ, да је позитиван финансијски резултат био и у претходних неколико година, те да је ова установа зарадила 328.000 КМ кроз партиципације и друге услуге.
Препознатљиви су, додаје, и по доброј сарадњи са Универзитеском болницом у Фочи из које у овај Дом здравља једном мјесечно у различитим терминима долазе специјалисти – кардилог, неуролог, радиолог, ортопед, ендрокринолог, офталмолог, дерматовенеролог, васкуларни хирург и пружају услуге пацијентима са упутницом и онима који плаћају партиципацију, са подручја Рогатице и сусједних општина.
Миљешић је истакао да су на овај начин жељели помоћи лицима којима су потребни специјалистички прегледи, а тешко им је отићи до болнице у Фочи, удаљене од Рогатице више од 60 километара.
Он је подсјетио да је Дом здравља прошле године добио двије донације од Удружења „Романија“ из Београда и ресорног министарства Српске, укупне вриједности око 100.000 КМ, а ријеч је о два ултразвучна апарата помоћу којих гостујући специјалсти могу да ураде ултразвук срца и доплере крвних судова врата.
Према одлуци Скупштине одпштине Рогатица, од 4. априла Дом здравља „Др Зоран Митровић“ прелази на трезорски начин пословања. Миљешић је за то захвалио општини Рогатица и Министарству здравља и социјалне заштите Републике Српске, као и за помоћ у рјешавању ранијих обавеза.
Дом здравља у Рогатици пружа услуге за 8.250 осигураника, 1.036 неосигураних лица и 539 дјеце предшколског узраста.