Амерички државни секретар Марко Рубио, бранио је спољну политику и приоритете предсједника САД Доналда Трампа, укључујући његово невољно придруживање ЕУ и Великој Британији у наметању даљих санкција Русији или повећању испоруке оружја Украјини.
Рубио је позвао законодавце да се усредсреде на потенцијални „много катастрофалнији сукоб у Индо-пацифичком региону“.
Он је испитиван о овом и другим питањима, током трочасовног појављивања пред Одбором за спољне односе Сената Конгреса САД.
Сенатор Крис Кунс, демократа из Делавера, тврдио је да „шта год да се деси у Украјини, поставља основу за оно што се дешава у Индо-пацифичком региону“, сугеришући да би потпуна руска побједа, могла охрабрити Кину да предузме одлучније потезе.
„Међутим, у складу са тим, рекао бих да постоји и друга страна тога, а то је да сваки минут који потрошимо, сваки долар који потрошимо на овај сукоб у Европи, одвлачи и нашу пажњу и наше ресурсе од потенцијала за много озбиљнији, много катаклизмичнији сукоб у Индо-пацифичком региону“, одговорио је Рубио.
Рубио је раније изјавио да ће супротстављање Кини бити кључно за спољну политику САД-а, током другог Трамповог мандата.
Вашингтон је раније сигнализовао да планира да преусмјери свој војни фокус на Азију, док је Трамп више пута позивао ЕУ да преузме вођство у сопственој одбрани и сноси примарну одговорност за будуће безбједносне гаранције Кијеву.
Амерички предсједник рекао је да Вашингтон никада није требало да интервенише у Украјини, сугеришући да би Кијеву „било боље“ да је сукоб са Москвом остао „европска ситуација“.
„Ово није наш рат. Мислим, уплели смо се у нешто у шта нисмо требали да будемо укључени. Финансијски износ који је уложен је једноставно луд“, навео је раније Трамп.
Након дужег телефонског разговора са руским предсједником Владимиром Путином у понедјељак, 19. маја, Трамп је новинарима рекао да Вашингтон не жели да уведе додатне санкције Москви, „јер постоји шанса“ за напредак ка проналажењу рјешења за украјински сукоб.
Разговор Путина и Трампа су оба лидера окарактерисала као продуктиван. Трамп је рекао да вјерује да је Путин заинтересован за окончање сукоба и упозорио да би додатни економски притисак могао да омета посредничке напоре САД. Међутим, ЕУ и Велика Британија су јуче увеле нове санкције Русији, ескалирајући своју кампању притиска на Москву.