Воће и поврће из БиХ од данас ће се поново извозити на тржиште Руске Федерације. У наредна два до три мјесеца очекује се да ће бити одобрен и извоз производа животињског поријекла. Након данашње сједнице Комисија за трговину и економску сарадњу БиХ и Русије у Министарству спољне трговине и економских односа у Савјету министара најављено унапријеђење економске сарадње и у областима енергетике, здравства, образовања, науке и културе.
Уз чињеницу да БиХ има најјефтини гас у Европи и вијест да је Руска Федерација поново одобрила увоз воћа и поврћа из БиХ, јасан је пријатељски сигнал ове земље, каже министар спољне трговине Сташа Кошарац, демантујући наратив бошњачких политичара о малигном руском утицају и податком да је највећи страни улагач у 2023. години у БиХ управо била Руска Федерација.
– Кад је ријеч о извозу воћа и поврћа, очекујемо да ће бити ангажовано девет компанија са 92 кооперанта из Републике Српске, као и пет компанија са 15 коопераната из Федерације БиХ – навео је Кошарац.
Кошарац је рекао да су при крају активности и на извозу производа животињског поријекла у Русију, те да се у наредна два до три мјесеца очекује и то одобрење.
– У том контексту биће ангажовано шест објеката из БиХ и пет пет објеката из Руске Федерације, што говори о пријатељским односима Русије према БиХ, једнако и према Републици Српској и према ФБиХ – рекао је Кошарац.
Сарадња у бројним областима од интереса је и БиХ и Руске Федерације, указује копредсједавајући Комисије за трговину и економску сарадњу двају земаља Антон Шалајев, уз позив на Петербуршки међународни економски форум који ће бити одржан у јуну.
– Од заједноичког интереса је више области, а то су сарадња у областима енергетике, образовања, пољопривреде, науке и културе. Ажурирали смо ставове о договорима који се могу склопити између БиХ и Русије – истакао је Антон Шалајев копредсједавајући Комисије за трговину и економску сарадњу БиХ и Руске Федерације.
До краја године у Русији ће бити одржан трећи састанак Комисије за трговину и економску сарадњу између БиХ и Русије, а кроз ово тијело омогућена је и регионална сарадња градова из БиХ и Русије, о чему је разговарано и са градоначелником Источног Сарајева Љубишом Ћосићем.
Уз отварање преговора са Руском Федерацијом и о чланству БиХ у Свјетској трговинској организацији, отворено питање је и споразум о заштити страних инвестиција између БиХ и Русије, који је стопирала ЕУ, што и поред добрих намјера Руске Федерације да помогне свима у БиХ, не наилази на разумијевање бошњачких политика.