На Саборној цркви Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву, санирана је купола звоника и постављен је нови позлаћени крст, па ће овај храм за божићне празнике сијати старим сјајем.
Старјешина храма, протојереј Немања Ђуреиновић, рекао је Срни да су радови били неопходни, јер се у новембру прошле године, усљед јаких вјетрова, стари крст накривио, па је тада пред празнике само привремено причвршћен, да не би пао и направио још већу штету.
У међувремену, додао је, приступило се изради пројектне документације и добијању неопходних дозвола од Завода за заштиту споменика Федерације БиХ /ФБиХ/.
Звоник је висок око 55 метара, па постављање скеле није било лако и трајало је тридесетак дана, јер је за горњих 20 метара требало монтирати самостојићу скелу.
Протојереј Ђуреиновић је истакао да су приликом демонтаже крста наишли на много већи проблем, односно грађа куполе звоника била је трула.
Након демонтаже старог и монтаже новог крста, замијењене су дотрајале греде, постављени нови челични окови, те ојачана кровна конструкција.
„Комплетан пројекат је коштао око 150.000 КМ. Још нисмо затворили финансијску конструкцију, али се надамо да ћемо ускоро добити неопходна средства“, рекао је свештеник Ђуреиновић.
Он је нагласио да је за санацију изабрана фирма „Неимари“, која има лиценцу за санацију националних споменика у Сарајеву, те фирма „Хенинг бау“.
Отац Ђуреиновић је рекао да је нови крст, по нацрту архитеката Завода за заштиту споменика, израдила „Монтинг монтажа“ из Бијељине, након чега је прелакиран и запечен у комори, чиме је трајно заштићен.
Свештеник је указао на историјску чињеницу да су сарајевске госпође када је направљена црква прије 152 године донирале своје злато, да би био позлаћен крст на храму. Тај крст су прије 110 година скинули Аустроугари.
Саборна црква у Сарајеву посвећена Рођењу Пресвете Богородице, једна је од највећих православних цркава на Балкану.
Изградња једног од тада највећих православних храмова на Балкану почела је 1863. године, а те су године 11. јуна и освештани његови темељи. Градња је трајала 11 година, до 1. маја 1874. године.
Саборна црква је освештана на Светог Илију, 2. августа 1872. године, скоро двије године прије потпуног окончања радова.