– У посљедње вријеме свједочили смо изливима бијеса. Србија је уморна од подјела и блокада. Институције морају функционисати у пуном капацитету – рекао је Мацут.
Он је нагласио да се мора успоставити редовна настава у основним и средњим и школама, као и да се мора омогућити свима да студирају.
– Овим путем тражим вашу подршку да започнем национални дијалог у погледу дефинисања стања у нашој просвети и науци – истакао је Мацут.
Додао је да функционисање универзитета треба да буде у складу са потребама друштва и на корист широј друштвеној заједници.
– Да бисмо то постигли, позивам на хитан дијалог све чиниоце, све ректоре, проректоре, декане и све студенте да кроз дијалог пронађемо прихватљива рјешења и омогућимо наставак универзитетског рада – рекао је Мацут.
Најавио је подизање плата просвјетним радницима, али и реформу образовања, као и да ће иницирати измјене Закона о високом образовању које ће високо образовање премијестити из надлежности Министарства просвјете у надлежност Министарства науке.
Као један од највећих изазова будуће Владе Србије, мандатар је навео одбрану суверенитета и територијалног интегритета на АП Косово и Метохија.
Истакао је да је важно да се у политичкој и друштвеној сцени сложимо у јединственој одбрани КиМ.
Мацут је поручио да ће Србија остати војно неутрална, али да управо таква позиција захтијева додатно унапређење Војске Србије.
Што се тиче европских интеграција, Мацут је рекао да Србија остаје на европском путу, јер је чланство у ЕУ стратешко опредјељење.
Говорећи о економији, мандатар је навео да очекује да ће у периоду од 2025-2027. годишњи раст БДП-а бити 4,4 одсто годишње и додао да у историји Србија није имала већу и бољу шансу од Експа 2027.
Мацут је истакао да је енергетика темељ развоја земље и да ће градити нове капацитете, али и да ће се наставити борба против криминала и корупције.
У расправи која је услиједила, посланици владајуће коалиције поручили су да ће гласати за нову Владу Србије, док су представници опозиционих странака тражили формирање прелазне владе и истакли да неће гласати за нову владу јер, како су навели, сматрају да је само реконструкција постојеће.
Сједници нису присуствовали посланици посланичких група НАДА и Демократске странке.