Свети Сава, утемељивач српске духовности, заузима посебно мјесто у историји и култури нашег народа. Његов живот и дјело представљају симбол образовања, мира и националног јединства. Као заштитник школа и просвјете, Свети Сава оставио је неизбрисив траг у изградњи вриједности које и данас обликују нашу заједницу.
Сваке године, његов дан се обиљежава као прилика да се подсјетимо на важност образовања, духовног уздизања и моралних начела која је промовисао током свог живота.
Свети Сава, први српски архиепископ, просвјетитељ и државник, оставио је неизбрисив траг у историји српског народа.
Његова мисија ширења писмености, културе и духовних вриједности значајно је обликовала друштвени и образовни систем средњовјековне Србије, а његов утицај осјећа се и данас.
– С разлогом се говори о његовом значају за нашу цркву и духовност. У том смислу немогуће је не споменути једну од најважнијих српских књига, законодавно правило, Крмчију или новоканон. То је Уставна књига СПЦ која се користи данас, али упоредо с тим значајем Свети Сава је, како би рекао Милан Кашанин, аутор књиге „Српска књижевност у средњем вијеку“, први српски писац са којим српска књижевност почиње – рекао је Душко Певуља, професор Филолошког факултета у Бањалуци.
Као кључни носилац просвјетитељских идеја у свом времену, Свети Сава је посветио свој живот образовању народа и није се зауставио само на образовању. Његова мисија била је дубоко духовна и културна.
– Није случајно да је Свети Сава школска слава у нашем народу, али као и са свим другим манифестацијама које су углавном парадног карактера, које трају један дан, садржај је углавном испражњен, дјеца не иду у школу, њима је то добро, а ми се тога сјетимо од тог датума до истог наредне године. Тај садржај је битно израженији, његов регистар је прилично раширен јер не треба никада сметнути с ума кад се говори о Светом Сави, треба рецимо прочитати једну од најбољих књига о Светом Сави, коју је написао владика Николај Велимировић, да се види да је Свети Сава и те како имао смисла за практичне свјетовне дјелатности. У том смислу и захваљујући томе, он је једна од најистакнутијих личности нашег народа – истакао је Певуља.
Организовао је преводе црквених књига и писао законике, чиме је помогао у стварању правног и културног идентитета тадашње Србије.
Један од кључних аспеката мисије Светог Саве био је ширење писмености међу свим слојевима друштва.
– То се понајбоље види у причама и легендама којих је заиста много, а које је наш народ испредао у својој потреби да велича тај култ Светог Саве и да нагласи његове заслуге у различитим временима. Види се и однос Светог Саве према књигама, поучавању, како је Свети Сава рекао Србима да направе прозоре на кућама да не би било мрака… У тој љубави и осјећају значаја и важности Светог Саве, наш народ му је приписивао много тога, а углавном онога што је племенито и везано за ту просвјетитељску страну његове личности – закључио је Певуља.
Насљеђе Светог Саве и данас има значајан утицај на српско друштво.
Његова посвећеност образовању и духовном уздизању инспирација је за генерације које долазе.
Прослава Светог Саве као школског заштитника сваке године подсјећа на његову визију бољег и образованог друштва.
Та визија остаје светионик у временима изазова, указујући на то да је образовање основ сваког просперитета.