Насловна Најновије Стевандић: Нећемо више никад дозволити да нам убијају дјецу

Стевандић: Нећемо више никад дозволити да нам убијају дјецу

71
0
спомен-обиљежје ''Живот''

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, поручио је на обиљежавању 33 године од смрти 12 бањалучких беба, да Српска неће поново дочекати да јој било ко на тај начин убија дјецу и да неће дозволити да одговорнима прљава савјест буде мирна.

Стевандић је рекао да не зна да ли ће српски народ дочекати покајање и извињење за смрт 12 беба 1992. године у тадашњем Клиничком центру у Бањалуци због недостатка кисеоника.

Он је нагласио да они који су то учинили и на тај начин шаљу монструозне поруке српском народу да не може да се избори, да нема право да постоји или да треба да пузи да би преживио.

„Присутвом на оваквим догађајима шаљемо снажну поруку, не само о култури сјећања, него да и чекамо и да нећемо оставити на миру прљаву савјест оних који су починили један од највећих злочина, а то је да се на монструозан начин умори 12 беба“, поручио је предсједник Народне скупштине Републике Српске.

Предсједник Стевандић положио вијенац на Споменик „12 беба“ | НСРС

Стевандић је нагласио да ће се из Српске прљавој савјести оних који су на основу лажи доносили одлуке стално слати поруке да нема право да буде мирна.

Предсједник Организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Исидора Граорац рекла је да је циљ данашњег окупљана да се укаже на велики злочин који је почињен над 12 недужних бића.

„Чињеница је да за овај злочин нико није одговарао и да су се сви оглушили о вапаје породица које су само тражиле повлачење одлуке Савјета безбједности УН. Тешко је ове мајке данас утјешити, али ми као представници невладиног сектора и наше институције смо ту да свакога ко дође у Бањалуку доведемо на ово мјесто“, истакла је Граорчева.

Према њеним ријечима, сиптоматично је да напади на српски народ не престају ни данас.

„Нису престали напади на наш народ, али ни на Републику Српску, коју сви морамо чувати свим снагама јер је она једина гарант постојања Срба на овим просторима“, поручила је Граорчева.

Секретар Удружења „12 звјездица“ Жељка Тубић, рекла је да је страдање беба било највећи мотив тек створеној Војсци Српске да крене у одлучујућу и најчаснију битку – битку за живот.

„То је била битка за све нас, битка за пробој коридора“, навела
је Тубићева.

Она је истакла да је том историјском битком и побједом Војске Републике Српске прекинута агонија у Клиничком центру у Бањалуци и избјегнуто још веће страдање комплетне Крајине.

„Са овог мјеста сваке године на данашњи дан шаљемо поруку цијелом свијету да се више никада и нигдје не деси овакав злочин и да им смрт наших беба буде опомена за све будуће поступке“, додала је Тубићева.

Srna | ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 33 ГОДИНЕ ОД СМРТИ 12 БЕБА

Она је захвалила свима који су данас дошли на обиљежавање 33 године од смрти 12 бањалучких беба да овај злочин не буде заборављен.

Градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић рекао је да су овај злочин починиле руке моћника, оних који данас говоре о људским правима.

„И даље, након 33 године, чујемо о људским правима и слушамо о томе како ми морамо да се понашамо. Оно што посебно боли јесте што 12 беба није страдало јер није било лијека, већ није било тог једног телефонског позива који би омогућио да дође кисеоник“, истакао је Станивуковић.

Он је додао да је дужност свих да данас буду на овом мјесту, јер је ријеч о тужној причи која треба да обилази свијет.

Вијенце и цвијеће на Спомен-обиљежју „Живот“ положили су изасланици предсједника Републике Српске, Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске, Конзулата Србије, посланици Народне скупштине Републике Српске, представници борачких невладиних организација, учесници марша „12 километара за 12 звјездица“ из Осјечине код Добоја, те бројни други представници политичког и јавног живота.

Положено цвијеће код споменика за 12 беба: Наша дужност је да их се сјећамо  - Glas Srpske

Раније данас служен је парастос и положено је цвијеће на споменику 12 беба на Новом гробљу.

Организатор обиљежавања је Републичка организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.

Одлуком Савјета безбједности УН у мају и јуну 1992. године били су забрањени међународни летови, чак и они са боцама кисеоника из Београда за Бањалуку, због чега је преминуло 12 тек рођених беба које су биле у инкубаторима.

Прва беба умрла је 22. маја 1992. године, након чега је услиједила агонија и смрт осталих беба. До 19. јуна исте године у Бањалуци је умрло 12 беба које су постале симбол кршења људских права и нељудскости међународне заједнице.

Агонија је прекинута пробојем коридора и спајањем бањалучке регије са осталим дијеловима Републике Српске и Србије.

Тринаеста беба Слађана Кобас, изгубила је битку за живот са 14 година, а четрнаестој беби Марку Медаковићу недостатак кисеоника оставио је посљедице за цијели живот.

ИЗВОРсрна
Претходни текстНа Спасовдан освештање темеља Саборног храма Христа Спаситеља
Сљедећи текстУ суботу обиљежавање Дана Четвртог батаљона војне полиције Сарајевско-романијског корпуса ВРС