Генерални директор Електропривреде Републике Српске Лука Петровић изјавио је да неће доћи до промјене цијена електричне енергије грађанима након одлуке Уставног суда Републике Српске да тарифе за обрачун, које се примјењују од 15. децембра 2022. године нису у складу са Уставом.
Највише руководство Републике Српске је са најодговорнијим људима из ове области видјело да је то у суштини само правна форма именовања тих група и неће доћи до помијерања цијена електричне енергије грађанима – рекао је Петровић.
Он је истакао да су појединци из опозиције, првенствено Небојша Вукановић, покушао да поништи тарифе за обрачун електричне енергије и објасни како је он „допринио свим грађанима“, а да је урађено онако како је навео у апелацији Уставном суду Републике Српске десило би се да би 86 одсто грађана имало повећање цијена.
Петровић је истакао да свако има право да поднесе апелацију на било коју одлуку неког нивоа власти, као што су то урадили неки опозиционари за блок тарифе, али питање је да ли ће ово бити од користи грађанима, јер је тим системом било заштићено 86 одсто грађана Српске.
Петровић је појаснио да су представници опозиције пробали да искористе апелацију да врате цијене електричне енергије, али је ЕРС сачинила приједлог како би се могле вратити тарифне групе још прије двије године.
– Ми смо то упутили на анализу Регулаторној агенцији за енергетику, која је по Закону о електричној енергији надлежна да уводи нову тарифну методологију и тим системом смо заштитили 86 одсто грађана – рекао је Петровић за АТВ.
Он је прецизирао да су грађани, који су по старом систему трошили до 800 киловатчасова електричне енергије, имали снижене или исте рачуне за електричну енергију, а они који су трошили више од тога су добили веће рачуне.
– Када се правила номенклатура у самој одлуци Регулаторне агенције, испало је да су и они до 500, 1000 и 1500 и они који су трошили више од тога, нашли се у једној тарифној групи, по којој је било могуће испоставити три различита рачуна – појаснио је Петровић.
Он је додао да не може једна тарифна група да има три подгрупе, него само једну.
Петровић је истакао да, када се електрична енергија користи у мањој количини, онда је држава рационална и није потребан ангажман термоелектрана, а када се троши више енергије и покрену термоелектране, онда је цијена дупло скупља од хидро електричне енергије.
– Из тог разлога је и Електроенергетска заједница дала сагласност на наш тарифни систем прије годину и по дана, а подржале су га и међународне институције. Стремљења ЕУ су таква да се рационално или мање троши електрична енергија без загађења животне средине – појаснио је Петровић.
Он је истакао да је овај тарифни систем примјењив увелико у Србији, Хрватској и Сјеверној Македонији, а и у Федерацији БиХ најављују такав систем како би заштитили купце који мање троше.