Снабдијевање основним животним намирницама и енергетика неке су од најважнијих тема о којима су разговарали лидери региона на недавно одржаном самиту „Отвореног Балкана“ у Београду.
Закључили су да је „Отворени Балкан“ показао своје предности у времену енергетске кризе и недостатка хране. Је ли се БиХ одлучила за ризик, одбијајући да буде дио Отвореног Балкана? Ко блокира процес и је ли он извјестан за БиХ?
Предсједавајући Савјета министара Зоран Тегелтија истакао је да је „Отворени Балкан“ потребан грађанима и привредницима у БиХ.
– Нажалост, у БиХ нема консензуса што се тиче „Отвореног Балкана“. Реакције политичког Сарајева су очекиване. Мени не треба одобрење Предсједништва. Волио бих да имам усаглашен став Предсједништва. Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик је покушао да се ова иницијатива усвоји, али је прегласан и друга два члана су одбили придруживање „Отвореном Балкану“ – истакао је Тегелтија.
Тегелтија је истакао да се тако прави штета грађанима и привреди.
– Врата су нам и даље отворена, нема услова, а ако се придружимо, имамо обавезе и бенефите – рекао је Тегелтија, гостујући у нашем Јутарњем програму.