Нови састанак Економско-социјалног савјета, по свему судећи, уз најнижу плату, на дневном реду имаће и љетос предложен нови обрачун плата.
Из Савеза синдиката наводе да није довољно утврдити најнижу плату, она мора да се множи са коефицијентом који одсликава и стручну спрему и сложеност послова које радник обавља.
Већ осам година у Републици Српској нема општег, нити гранских колективних уговора у привреди. То је разлог, кажу у Синдикату, због којег сваки трећи радник прима најнижу плату. У стварности, она би требало да буде заштитини механизам за тек пет одсто и то неквалификованих радника. Зато траже обрачун плата који је одраз стручне спреме и посла који радник обавља.
– Је ли логично ићи на посао и радити, а да ви за свој рад не можете да купите храну из синдикалне потрошачке корпе за своју четворочлану породицу за коју храна износи 1.190 КМ у септембру ове године? – пита Данко Ружичић, потпредсједник Савеза синдиката Републике Српске.
Са овим аргументом нови обрачун плата биће стављен на дневни ред наредне сједнице Економско-социјалног савјета. Незванично, већ у четвртак. Додатан разлог, кажу у Синдикату, имају у подацима Пореске управе, према којима је привреда Српске прошле године остварила добит од 3,65 милијарди КМ. У десет мјесеци ове године, раст је 28 одсто у односу на исти период прошле године. Послодавци, међутим, не мисле исто. На првом мјесту, Синдикату замјерају репрезентативност.
Директор Уније удружења послодаваца Саша Аћић каже да овај синдикат заступа доминантно раднике буџетских организација и да нема легитимитет да уређују плате у привреди.
Ружичић одговара да су он и свих десет предсједника гранских синдиката доказали своју репрезентативност.
У Унији послодаваца ипак признају да је много проблема који чекају да буду ријешени. Сива зона и подизање продуктивности технолошким развојем су на првом су мјесту.
– Никаквом административном мјером се не могу повећати плате. Плате се повећавају искључиво на основу продуктивности и то је главна порука Уније послодаваца – јасан је Аћић.
Економиста Бојан Лучић ипак каже да нови обрачун плата није прича коју треба ставити по страни. Сама иницијатива, сматра, има смисла и врло је озбиљно припремљена.
– Могу да схватим да послодавци у старту немају подршку за једну такву политику, јер сматрају да је то неки атак на њих, али ако желимо да дођемо до рјешења, без обзира на то са које стране долази иницијатива, треба да јој се приступи на озбиљан начин – истиче Лучић.
Сличног мишљења је и премијер Српске Радован Вишковић.
– Не можете са минималном платом сутра у позицију довести и доктора наука. То говорим зато што имамо сиву зону и послодавце који то злоупотребљавају, односно да су сви пријављени на исту плату. Кренућемо у рјешавање овог питања – поручио је Вишковић.
Према приједлогу Савеза синдиката, плата би се обрачунавала множењем најниже плате са коефицијентима стручне спреме, од 1,4 за квалификоване раднике, до 2,75 за високу стручну спрему.