Насловна Најновије Установљена значка као симбол мученичког страдања у Јасеновцу

Установљена значка као симбол мученичког страдања у Јасеновцу

46
0

Поводом обиљежавања Дана сјећања на жртве усташког геноцида у Независној Држави Хрватској и 80 година од пробоја посљедње групе јасеновачких логораша установљена је аутентична значка као симбол мученичког страдања, саопштено је из Кабинета предсједника Републике Српске.

Значка визуелно спаја два најпрепознатљивија симбола страдања Срба у логору Јасеновац – Тополу ужаса и траку црвене боје.

– Топола ужаса само је један од трагичних симбола бескрајне окрутности и свиорепости усташа над затвореницима логора Јасеновац. Велико стабло тополе, које се налазило унутар комплекса, често је било немогуће видјети од тијела објешених мушараца, жена и дјеце који су ту скончавали након претходног мучења од стражара – наводи се у саопштењу.

Како би лакше распознавали и категорисали затворенике, усташе су им, приликом уласка у логор, на руку стављали траке у различитим бојама.

Колоне измучених, напаћених и тужних Срба тако су улазиле у смрт, носећи црвену траку на руци, наводи се у саопштењу.

У спомен-подручју Доња Градина, код Козарске Дубице, у недјељу, 27. априла, биће обиљежен Дан сјећања на жртве усташког злочина – геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.

Систем логора смрти НДХ обухватао је око 80 логора, а Доња Градина као највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац формирана је августа 1941. године.

Посљедњи преживјели заточеници усташког концентрационог логора Јасеновац почели су пробој 22. априла 1945. године да би се спасили из те фабрике смрти, највеће на југоистоку Европе.

Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у злогласном логору Јасеновац током Другог свјетског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина, међу којима 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало 20.000 дјеце.

Влада Републике Српске прогласила је 27. април Даном жалости поводом сјећања на жртве усташког геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ од 1941. до 1945. године.

ИЗВОРРТРС
Претходни текстУсвојена Одлука о реализацији два пројекта из кредитних средстава града Источно Сарајево, 25.4. 2025. (Видео)
Сљедећи текстДодик: Нисмо спремни на било какве уступке и одбацићемо све што није у изворном Дејтону