Андрићев институт, у сарадњи са Филолошко-умjетничким факултетом у Крагујевцу, организоваће научни скуп „Књижевно-лингвистичко-културолошка метеопоетика“.
Окупиће водеће научнике и истраживаче из области филологије, књижевности и културологије, који се бавe анализом мотивa јесени и зиме у књижевним, лингвистичким и културним контекстима.
Програм скупа обухватиће излагања о бројним темама, које ће се наћи у Зборнику научних радова Одјељења за за српски језик Андрићевог института.
– Циљ теме или било које теме у хуманистичким студијима је да приступи истраживањима, кроз тематска одређења која у потпуности нису истражена или у којима постоји простор да се истраже на начин на који то до сада није био случај – рекао је Никола Бубања са Филолошко-умјетничког факултета у Крагујевцу.
Милош Ковачевић, руководилац Одјељења за српски језик Андрићевог института истиче да ће на научном скупу бити заступљено много тема које се тичу јесени и зиме из различитих аспеката које иначе Институт ради, а то су, како каже, аспекти најмање „троврсни“.
– Један је из перспективе књижевности, други из перспективе језика односно лингвистике и трећи из перспективе културе. Језик, култура и књижевност представљају јединство које повезује велики број скупова, од оног који имамо у мају мјесецу па до овога који имамо у новембру – наводи Ковачевић.