Насловна Најновије У Њемачкој покренут кривични поступак против Шмита

У Њемачкој покренут кривични поступак против Шмита

306
0

Против Кристијана Шмита у Њемачкој је покренут поступак због кршења људских права који ће, уколико позитивно заврши по апеланта, дискредитовати овог њемачког дипломату, изјавио је професор међународног права Драган Дакић.

„Самим тим и све што је радио у претходном периоду било би поништено“, рекао је Дакић.

Дакић је за „Глас Српске“ рекао да стоји иза овог захтјева покренутог пред њемачким Омбудсманом за људска права, који се налази при Бундестагу и бави се преиспитивањем кршења људских права од својих држављана и дипломата, те додао да поступак и даље траје иако су прекршили све предвиђене рокове за доношење одлуке.

„Како су ме обавијестили, до кашњења је дошло због комплексности предмета, због чега су одлучили да читаву ствар одмах предају на другостепено одлучивање, односно о њој ће се изјаснити њемачки Бундестаг“, истакао је Дакић.

Dakić: U Njemačkoj pokrenut postupak protiv Šmita | Banjaluka.net

Он је навео да је у тужбеном захтјеву тражио да повуку Шмита из БиХ, а да прије тога пониште сва акта које је донио.

„Затражио сам и да буде констатовано да су моја људска права била угрожена. Ако су она била угрожена, онда су и свих осталих који живе у БиХ. Видјећемо шта ће на крају бити“, рекао је Дакић.

Дакић је оцијенио да Шмитво слање извјештаја о стању у БиХ Савјету безбједности УН представља још један његов покушај да се у очима међународне јавности легитимише као високи представник, а како би одговорност за своје досадашње активности приписао међународној заједници, а не држави БиХ или Њемачкој.

„Један од три начина да нешто буде приписиво међународној заједници, конкретно УН, јесте да прво постоји мандат Савјета безбједности, што у његовом случају није испуњено. Други начин је да редовно извјештава Савјет безбједности УН, што Шмит покушава да надомјести. И трећи да ово тијело верификује његова акта. Од свих ових елемената Шмит покушава искористити овај други“, нагласио је Дакић.

Говорећи о питању имовине, он је навео да имовина не може бити спорна, јер припада ентитетима, као и да централизација која се покушава спровести, а што подразумијева да се и имовина преведе на заједнички ниво, није у духу, а ни по слову Дејтонског споразума.

„Оно што Шмит тренутно ради супротно је међународном праву, недозвољено и ништавно“, нагласио је Дакић.

Он је истакао да је и неозбиљно тврдити да власти Републике Српске „раде на сецесионизму“ јер то „није засновано на материјалним актима“.

„Сматрам да извјештаји о напретку БиХ на европском путу, треба да буду утемељени на материјалним доказима о томе шта то наше власти раде. А сматрам да раде много на усклађивању правног поретка Републике Српске, односно БиХ, са правним тековинама ЕУ“, оцијенио је Дакић.

Према његовим ријечима, судски поступак против предсједника Републике Српске Милорада Додика је правни, али у исто вријеме политички мотивисан.

„Он се тренутно води само на домаћем нивоу и пресуда је одавно написана. Да има неког права до овог поступка никада не би ни дошло. То значи да право није једини оквир и мотив због којег се он води. Самим тим ограничавати ову борбу, само на ову арену, домаћу, није никако добро. Потребно је покренути поступке и пред међународним судовима“, рекао је Дакић.

ИЗВОРсрна, фото илустрација Aspen Institute Germany
Претходни текстУ Српској рођене 23 бебе
Сљедећи текстКоста Шумар са Пала први пчелар који ће се бавити вјештачком оплодњом пчела