Мјере владе ступају на снагу, и овог јутра се полицајци распоређују у свих 1.800 школа у земљи. Биће присутни и на свим јавним мјестима гдје се окупља већи број грађана.
Министарство просвјете, здравља, УНИЦЕФ, Тим за психолошке кризне интервенције, Филозофски факултет, Друштво психолога, Школски тим за кризне ситуације и запослени у овој школи, припремили су План интервенције у кризи.
Тај План, како је саопштено из Министарства просвјете, предвиђа подршку дјеци, родитељима и запосленима – појединачно и у групи и припрему да се врате у школу.
Пoдршку од прошле седмице, првих дана послије трагедије, пружају психијатри и психолози Инстутута за ментално здравље, Клинике за психијатрију Клиничког центра Србије, Друштва психолога.
Пoвратак ученика у школу у комуникацији са родитељима требало би да организује Школски тим за кризне интервенције.
Како се наводи, план активности ће се усклађивати са потребама током недјеље. Стручна подршка организована је и у музичкој и у балетској школи, које су похађали трагично настрадали ученици, такође и у школама у Смедереву и Младеновцу.
Јуче је био састанак Савјета родитеља, Наставничког вијећа. Договорено је и да се формирају локални савјети за безбједност, у које су укључени сви државни ресори и јавне службе на локалном нивоу, они ће се ангажовати око подршке ученицима, њиховим родитељима и запосленима.
Помоћ је потребна и, како се наводи, планирана је и за ученике свих школа у Србији, јер само сазнање о трагедији траума је за многе, посебно за дјецу и наставнике.