Насловна Најновије 15. Симпозијум Удружења хирурга Републике Српске и Хируршке секције Српског љекарског друштва...

15. Симпозијум Удружења хирурга Републике Српске и Хируршке секције Српског љекарског друштва Србије

123
0

У Фочи се одржава 15. Симпозијум Удружења хирурга Републике Српске и Хируршке секције Српског љекарског друштва Србије, који је окупио више од стотину љекара са простора Србије, Републике Српске, БиХ, Словеније, Мађарске и Јапана.

Један од предавача научног скупа, професор јапанског Универзитета Акита и водећи хепатобилијарни хирург Арита Јуничи представио је предности кориштења интраоперативног ултразвука у хирургији јетре.

„Оно што је специфично за ову методу јесте да се уз помоћ тог апарата могу открити неке нове промјене код пацијената које нису откривене ЦТ-ом или магнетном резонанцом, дакле врло брза и ефикасна метода којом се могу открити промјене на јетри“, појаснио је Јуничи.

Јуничи, којем је Медицински факултет у Фочи свечано уручио потврду о статусу гостујућег професора медицине на овој високошколској установи, изразио је задовољство указаном приликом да студентима и љекарима Универзитетске болнице Фоча, која је наставно-научна база факултета, пренесе своје знање, искуство и вјештине у лијечењу болести јетре, панкреаса и колоректалних карцинома.

О електростимулацији и хемиотерапији у лијечењу примарних и злоћудних тумора јетре на јунским сусретима хирурга у Фочи говорио је професор Универзитетско-клиничког центра Љубљана Блаж Тротовшек.

„То је заправо комбинација употребе електричних сигнала и хемиотерапије којом постижемо у туморским ћелијама хиљаду пута већу концентрацију непожељних учинака хемиотерапије, а јако потентно ђеловање баш на мјесту које желимо. То је једна од метода коју смо први увели, а може да се примјењује свуда уз одговарајућу опрему која јесте доста скупа, али ефикасна“, појаснио је Тротовшек.

Пред хирурзима Српске и Србије на Симпозијуму се нашло још девет практичних примјера с повољним исходом у лијечењу пацијената.

„Теме су јако корисне, практичне, оне које се користе у свакодневном хируршком раду и ово је још једна прилика, као и сваке године, да размијенимо искуства са водећим свјетским експертима из области абдоминалне, онколошке и других хирургија, као и да стекнемо нове вјештине, пријатељства и сарадњу“, рекао је директор Универзитетске болнице Фоча Ненад Лаловић, који је и члан Организационог одбора Симпозијума.

Декан Медицинског факултета Дејан Бокоњић истакао је да је велики значај овог скупа у Фочи јер се у континуитету размијењују стручне и научне идеје.

„Мислим да представља озбиљан допринос за све који слушају, има ту и студената специјализаната и опробаних студената и овај симпозијум и јесте дио стратегије развоја факултета“, рекао је Бокоњић.

Од 2008. године од када је Фоча домаћин Симпозијума хирурга Српске и Србије, учествовало је више од 2.000 хирурга који су се упознали о десетинама одличних постигнућа у операционим салама.

Оцјене учесника Симпозијума свих ових година су непромијење – један је од најорганизованијих и с најквалитетнијим предавачима у овом дијелу Европе.

Учеснике тродневног Симпозијума поздравили су амбасадор Србије у БиХ Иван Тодоров и замјеник начелника општине Фоча Весна Рашевић. Научном скупу присуствовали су и представници Амбасаде Јапана у БиХ.

ИЗВОРСрна
Претходни текстГастро-туристичка манифестација „Јагњијада 2024“ биће одржана 30 јуна (Видео)
Сљедећи текстОд сутра доступно 20 атракција које нуди Олимпијски центар „Јахорина“