На Палама је почетком априла, прије 33 године, основана Болница „Коран“ у оквиру Четвртог санитетског батаљона Сарајевско-романијског корпуса Војске Републике Српске.
На Палама ће данас бити обиљежене 33 године од почетка рада војне болнице „Коран“.
У 11.00 часова планирано је полагање вијенаца код измјештеног споменика на Корану у непосредној близини некадашње болнице, саопштено је из Борачке организације Пале.
Ратна војна болница „Коран“ почела је да ради 4. априла 1992. године на Палама у оквиру Четвртог санитетског батаљона Сарајевско-романијског корпуса Војске Републике Српске.
Почетак грађанског рата у БиХ многе здравствене раднике онемогућио је у доласку на радна мјеста, посебно у Сарајеву. Све болнице које су тада постојале остале су у граду под муслиманском контролом.
Због ратних дејстава и прогона љекара српске националности из Сарајева, осим болнице „Коран“, тада су на подручју Сарајевско-романијске регије основане и ратне болнице „Подроманија“ на Сокоцу, „Жица“ на Илиџи и „Касиндол“ у Лукавици.
Почетком ратних дешавања хотелски комплекс „Коран“ на Палама претворен је у болницу.
Испред ратне војне болнице на Корану налазила се спомен-плоча на којој је исписано да је од 4. априла 1992. до 30. јуна 1996. године у овој здравственој установи лијечено више од 20.000 људи и извршено више од 12.000 операција.
Спомен-плоча симболизује значај ове установе током протеклог рата и свједочи о надљудским напорима љекара и комплетног тадашњег здравственог особља у лијечењу многих људи, српских бораца и дјеце.
Некадашњи министар здравља Републике Српске Драган Калинић раније је изјавио Срни да су ратно-цивилна болница „Коран“ и људи који су радили у њој, несумњиво, хероји Одбрамбено-отаџбинског рата.