Он је додао да Зелени навигатор, кроз партнерство са водећим међународним организацијама и експертима, може да помогне привредним субјектима да искористе доступна средства и трансформишу се у складу са регулативама које су на снази.
Министар за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Златан Клокић рекао је да зелена трансформација треба да обезбиједи економску и еколошку одрживост.
Појаснио је да је циљ да привредна друштва посредством одређених трансформација смање емисију штетних гасова у циљу очувања животне средине, а све да буде економски одрживо.
Радивоје Крчмар, директор Гарантног фонда Републике Српске, једног од оснивача асоцијације Зелени навигатор, каже да су већ разговарали са одређеним банкама у намјери да буду омогућене кредитне линије да би што јефтиније и ефикасније компаније могле приступити трансформацији ка климатски неутралној економији.
– Сигурни смо да ћемо омогућити нашим привредницима да смање трошкове и повећају ефикасност – истакао је Крчмар.
Предсједник Савеза привредних комора Сјеверне Македоније Трајан Ангеловски навео је да се у овој земљи већ приступило инсталирању фотонапонске електране величине средње хидроелектране.
– Сви се морамо потрудити да цијенимо и штедимо енергију, да допринесемо њеној производњи и да користимо што више обновљивих извора енергије – рекао је Ангеловски.
Пословну асоцијацију „Зелени навигатор Западног Балкана“ основали су Развојни и Гаранцијски фонд Војводине и Гарантни фонд Републике Српске.