Насловна Најновије Нови раст камата: Рате кредита веће и за 100 марака

Нови раст камата: Рате кредита веће и за 100 марака

204
0

Ових дана свједочимо најбржем темпу раста камата у историји еура. Наиме, Европска централна банка (ЕЦБ) је у четвртак, 27. октобра, по трећи пут повећала рефернтну каматну стопу и то са 1,25 на 2 %, што је уједно и до сада највеће појединачно повећање у историји еурозоне.

Осим референтне каматне стопе повећана је и стопа на прекорачене депозите банака, затим рефинансирање банака, као и на прекорачене позајмице банака.

Подсјетимо прво повећање референтне каматне стопе је било у јулу, да би друго повећање, услиједило већ у септембру.

Како је саопштено из ЕЦБ-а у четвртак, очекује се даљи раст каматних стопа у циљу обуздавања инфлације, а  неки аналитичари предвиђају повец́ање од пола поена већ у децембру.

 

Подизање референтних каматних стопа ЕЦБ-а одражава се и на цијену задуживања – расту стопе еурибора, што аутоматски поскупљује и кредите у Босни и Херцеговини чија је отплата везана за кретање ове европске каматне стопе.

Шта ово повећање  каматних стопа значи просјечном грађанину сликовито је за БУКУ објаснио доктор економских наука и директор ПРЕФ-а, Милош Грујић:

“Примјера ради, ако сте узели кредит прошле године у износу од 100.000 КМ на 20 година, по каматној стопи чији је просјек тада био око 3,5%, имали сте рату од 580 КМ. Међутим, тада је еурибор био испод нуле, а по банкарској формули  када се рачуна каматна стопа то је нула плус 3,5 % што је 3,5%. Сада је еурибор порастао, прешао је 2 посто и када то додате 3,5 % имате 5,5% и мјесечну рату 680 КМ. Значи рата је већа 100 КМ. До када ће то још ићи је питање свих питања”.

И економиста Игор Гавран за БУКУ каже да је тешко предвидјети до када се раст камата може наставити јер њихов циљ није нека одређена каматна стопа него заустављање раста инфлације и њено свођење на жељени ниво од око 2% годишње. Обзиром да је инфлација још увијек далеко од овог нивоа, истиче, реално је очекивати још знатан раст каматних стопа ЕЦБ у наредном периоду.

Истиче и да ће нови раст каматних стопа у бх. банкама јако тешко поднијети и грађани и привреда, јер нам слиједи додатни удар и повећање трошкова живота и пословања за оне с уговореним варијабилним каматним стопама које ће банке сасвим извјесно повећавати иако за таквим потезом нема оправдања.

“Обзиром на високу профитабилност и хиперликвидност домаћих банака, није оправдано ни коректно да повећавају каматне стопе сразмјерно расту референтних стопа у ЕУ јер оне не одражавају њихове стварне трошкове финансирања, али нема никакве сумње да ће банке као и увијек гледати властити интерес а не интерес клијената”, јасан је Гавран.

Челница Међународног монетарног фонда (ММФ) Кристалина Георгиева је упозорила да пооштравање монетарне политике „превише и пребрзо“ повец́ава ризик од продужене рецесије у многим економијама.

ММФ предвиђа да ц́е глобални економски раст успорити са 3,2 посто ове на 2,7 процената наредне године.

ИЗВОРбука
Претходни текстШеф полиције Јужне Кореје признао да је одговор на стампедо био „неадекватан“
Сљедећи текстСтокић: Британци забранили Караџићу да се причести и исповиједи