У Београду је почео пријем поводом 9. јануара, Дана Републике Српске и 28. фебруара, дана у којем је усвојен њен први Устав, у присуству званичника Републике Српске и Србије.
Пријему присуствују предсједник Републике Српске Милорад Додик, предсједници парламената Србије и Српске Ненад Стевандић и Владимир Орлић, предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, Његова светост патријарх српски Порфирије, те посланици, министри у владама двије републике и други.
Присутан је и принц Филип Kарађорђевић са супругом Даницом.
Свечаност је почела интонирањем химни Републике Српске и Србије, а одржава се у Дому војске.
Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Србији, које је организатор овог скупа, истакао је да је Република Српска „закорачила“ у четврту деценију, задржала и сачувала све своје атрибуте државе.
„Итекако имамо шта да чувамо и бранимо, а заједно са Србијом је то и лакше и љепше“, нагласио је Цицовић.
И овај, девети пријем у организацији Представништва Републике Српске у Србији је посвећен, каже Цицовић, Дану Српске и дану њеног првог Устава, са жељом за још више заједничких пројеката Србије и Српске.
„А посебно за преданији рад на његовању идентитета српског народа, очувања језика и писма, традиције, културе и вјере којој припадамо, јер само такви, национално свјесни и чврсто ријешени да чувамо и сачувамо све што је наше, можемо и моћи ће они који ће послије нас доћи – сачувати и наше границе и све наше у оквиру тих граница, као и заједништво са Србијом у једниственом етничком, језичком и културном простору“, нагласио је он.
Цицовић је навео да је пандемија отела двије године, али да вјерује да ће то све бити надокнађено вечерас – и програмом и љубављу према Српској и Србији, а посебно према њиховом заједништву.
Он је подсјетио да је овај дан у којем се слави Република Српска у Србији, започет трибином под насловом „Српска се брани и у Србији“, у оквиру које је представљен и зборник радова са претходних 10 трибина у Београду о Републици Српској.
„Ради се о више од стотину прилога 31 угледног српског интелектуалаца – политиколога, правника, историчара, социолога, економиста… Зборник је под насловом `Српска се брани и у Србији: Десет београдских трибина о Републици Српској 2021–2022`, а могао је да буде насловљен и `Србија се брани и у Српској`, јер су и једна и друга, мање или више непрестано под истим или сличним притисцима Запада“, навео је он.
Цицовић је своје обраћање завршио ријечима „Живјела Република Српска, живјела Србија“.