Годишње у свијету грип погађа од пет до 10 одсто одраслих и између 20 одсто и 30 одсто дјеце, а најбољи начин заштите је годишња вакцинација, рекла је начелник Службе за епидемиологију Института за јавно здравство Републике Српске Нина Родић Вукмир.
Вукмирова је навела да је сезонски грип акутна вирусна инфекција узрокована различитим сојевима вируса грипе који циркулишу у свијету.
– Када особа преболи грипу узроковану једним сојем вируса, тај имунитет му не пружа заштиту од другог типа вируса – рекла је Вукмирова поводом Недјеље подизања свјесности о оболијевању од грипа која се обиљежава до 7. новембра.
Она је навела да се грипа преноси капљичним путем, када обољели кише, кашље или говори, те рукама додирује уста или нос или преноси вирус са премета као што су кваке, тастатуре, телефони и друго.
Вукмирова је наводи да су симптоми грипе грозница, повишена тјелесна температура, кашаљ, кијавица, болови у мишићима и зглобовима, екстремни умор, главобоља, али и пролив и повраћање.
– Компликације грипе се могу надовезати на ове симптоме, најчешће у респираторном систему, упале уха, синуса, плућа, али могу бити захваћени и други органски системи – рекла је Вукмирова.
Она је нагласила да је основно лијечење грипе симптоматско, те да оно укључује мировање, надокнаду течности, узимање лијекова за снижавање температуре и смиривање кашља, узимање лако пробављиве хране са што више воћа.
– С обзиром да је грипа узрокована вирусима, антибиотици се не примјењују, па се њима могу лијечити само бактеријске компликације – навела је Вукмирова.
Она је истакла да је најбољи начин заштите од сезонског грипа годишња вакцинација, која се примјењује већ више од 60 година, а садржи мртве вирусе, који не могу изазвати болест, али стимулишу настанак отпорности.
Вукмирова је навела да се вакцинације против грипа посебно препоручује хроничним болесницима, старијима, особама које су професионално или приватно у контакту са ризичним групама које им лако могу пренијети инфекцију, свим здравственим радницима и запосленим у секторима и службама од јавног значаја /полиција, просвјета, комунална предузећа, запослени у вртићима/, особама које његују малу дјецу.
Она је додала да је потребно око двије седмице након вакцинације да се у организму развију антитијела која штите од грипа.
Вукмирова је као опште мјере заштите од грипа навела покривање уста када се кашље или кише, најбоље папирном марамицом коју треба бацити након сваке употребе, редовно прање руку топлом водом и сапуном, провјетравање просторије више пута дневно, избјегавање већих скупова или блиски контакт са другим особама.
Она је као мјеру заштите од грипа навела и да се не одлази у кућне или болничке посјете ако неко има било какву респираторну инфекцију, као и повратак у школу или на посао тек након потпуног опоравка.