Возити се и путовати мора – кажу возачи. У односу на претходни период када су цијене по литру биле и до пола марке више, ове су и прихватљиве.
– Подношљиво је за сада, само да не буде више, ако буде више онда неће бити подношљиво – каже један грађанин.
Други грађанин додаје да је далеко од прихваљивог, поготово ко се бави послом, продајом, било чиме, пуно утиче цијена горива на коначан производ.
Од пандемије ковида 19, преко сукоба у Украјини, до рата у Појасу Газе, све ово утицало је на кретања енергената на тржишту па су тако и цијене осталих производа и услуга на тржишту расле.
Из бијељинске „Саве“ кажу да би са појефтињењем енергената, од 5 до 10 одсто , и крајњи купци њихових производа осјетили уштеде на потрошачкој корпи. Све остало, не игра значајнију улогу.
– Утрошак енергије, у шта спада и гориво и мазут и електрична енергија, негдје између десет и дванаест одсто, на цијену финалног производа, односно у цијену финалног производа – рекао је директор фабрике „Сава Семберија“ Бијељина, Стево Филиповић.
Заштитници права потрошача, и овај пут напомињу, да појефтињење енергената не прати појефтињење производа и услуга које су у основи потрошачке корпе. Али зато, свако поскупљење, буде правовремено „ажурирано“ у цијену.
– Знамо да у највећем удјелу цијена горива утиче на свако појефтињење, а и на поскупљење животних намирница, а да највећи порценат у потрошачкој корпи отпада на трошкове саме прехране. Ново поскупљење нафте би свакако утицало на све робе и услуге, тако да би то драстично повећало нашу потрошачку корпу – каже Душан Срдић из Удружење потрошача „Реакција“.
Према подацима Групације за промет нафтом и нафтним дериватима Привредне коморе Републике Српске, од септембра на бензинским пумпама цијене горива у Републици Српској пале су у просјеку око 0.50 КМ.
Појефтињење у Хрватској појашњавају различитим обрачунским периодом – у Хрватској на 15 дана, у Републици Српској и БиХ на дневном нивоу, па су тако грађани Српске то појефтињење осјетили прије 10-ак дана. А све су прилике да ће на том нивоу остати још кратко.
– До појефтињења неће доћи сигурно. Због тог дневног формирања имамо ситуацију да је претходних 5 до 7 дана дошло до раста, да претворимо то у фенинге, дошло је до раста неких 8 фенинга по литри и у наредним данима, ако се наравно настави овај раст, релано је очекивати да ће доћи до повећања на нашим бензинским пумпама – рекао је Ђорђе Савић предсједавајући Групације за промет нафтом и нафтним дериватима Привредне коморе Републике Српске.
Због постојећих залиха и предстојећих празника цијене у наредним данима неће бити мијењане. Ако цијена по барелу настави да расте, за очекивати је да ће ускоро цијена по литри бити скупља од 3 до 4 пфенига.