Насловна Најновије На Васкршњем сабору декларација као пут за дјеловање у будућности

На Васкршњем сабору декларација као пут за дјеловање у будућности

123
0

Предсједник Републике Српске Милорад Додик, изјавио је да ће са предстојећег васкршњег свесрпског Сабора бити послата снажна порука о српском јединству и донијета декларација, која ће бити пут за дјеловање у будућности.

Он је рекао да Србија и Српска на Сабору желе да дефинишу своју позицију, да подрже Српску православну цркву, јер црква дјелује и ван граница и Србије и Српске, да се осврну на позицију српског народа, те запитао када ће други пристати на чињеницу да су и над Србима вршени злочини.

Додик је подсјетио да ту идеју о свесрпском сабору већ дуго његују и он и предсједник Србије Александар Вучић, а да је Вучић сматрао да сада треба да буде одржан, те да ће на том сабору бити присутно руководство Србије и Српске, парламентарци, представници СПЦ, српског народа из региона.

„На сабору ћемо да расправљамо о свим питањима и да донесемо декларацију“, додао је он.

Додик је истакао да мисли да са тог сабора треба бити поручено да је Дејтонски споразум прекршен, као и Резолуција 1244 и Кумановски споразум и да то нису урадили Срби, него неко други.

„Пошто је Србија потписала Дејтонски споразум, а ми анексе, имамо право да о томе говоримо“, рекао је Додик за Телевизију „Прва“.

С друге стране, каже он, на Сабору треба рећи да је Кристијан Шмит лажан /високи представник/, да нема никакве формалне ингеренције, и да у том погледу све што он доноси нема правну снагу и да ће једног дана морати да се поништи.

Додик је напоменуо да треба чувати суверенитет Србије и Српске, као и да постоје и неки људи који размишљају да је коначно дошло вријеме да се прогласи неки акт о уједињењу, те истакао да то не би требало да буде ни против муслимана, нити Хрвата.

Он је подсјетио да Српска и Србија имају право на специјалне везе и односе, те да те односе треба да се прошире и ојачају и на свим другим питањима, који треба да се развију.

Додик је навео да треба указати на лошу позицију Срба у ФБиХ, али и рећи да су Срби спремни да сарађују са Бошњацима, а не да Бошњаци раде са странцима са јединим циљем да разруше Републику Српску.

„Како онда да вам вјерујем. Када сједнемо и договоримо се и муслиманска страна направи записник о томе, а на сљедећем састанку одустају од тога што су само прије три дана напсали“, запитао је Додик.

Додик је истакао да су њему и Вучићу најважнији мир, без обзира што други /Бошњаци/ сталнно причају о рату.

Он је нагласио да никада није рекао да је рјешење за БиХ ратна опција, те истакао да по сваку цијену треба избјећи рат, те да су зато Срби морали понекад да одустану од неких својих циљева, јер се нису створиле објективни услови и политичке околоности.

„Али, у сваком случају мислим да ће ово бити једна прекретница, једна легализација
односа који су природни и који не иду на штету ни на кога другог, него иду на
афирмацију тих интереса“, рекао је Додик.

Он је запитао зашто се стално од Срба очекује да своје интересе „баце на под“, те нагласио да треба рехабилитовати слово Дејтона.

Додик је рекао да није у складу са Дејтонским споразумом да БиХ има суд, тужилаштво, обавјештајну службу, индиректне порезе, те да је све то наметнуто силом.

Коментаришући написе хрватских медија о Васкршем сабору да „Додик, Вучић и патријарх Порфирије крећу у освајачки поход“, Додик је рекао да Хрватима и Католичкој цркви у Србији и Српској нико ништа не забрањује, те запитао како је могуће и да Срби у Словенији још немају статус националне мањине, а бројчано су већи од било које друге у тој земљи.

Поводом оцјене америчке Амбасаде у БиХ да је у парламенту Српске прогуран изборни закон и да то представља напад на БиХ и Дејтон, Додик је рекао да не може да стигне да руши БиХ од америчке Амбасаде која то ради сваки дан.

Он је додао да неколико Американаца ради у Амбасади, а да је много локалног муслиманског особља, те да је шефица прес-службе муслиманка.

„Па шта ви очекујете да ће она писати објективна саопштења. Потпуно сам разочаран начином на који сада пишу саопштења /у Амбасади САД/, то је на нивоу мање средње развијене општине у БиХ“, рекао је Додик.

ИЗВОРсрна, фото илустрација
Претходни текстНавршиле се двије деценије од варварског напада на породицу Старовлах
Сљедећи текстВучић и Додик у обиласку јединица на Батајници