Насловна Најновије Пројекат испитивања преваленце болничких инфекција у болницама Републике Српске

Пројекат испитивања преваленце болничких инфекција у болницама Републике Српске

71
0

Специјалиста епидемиологије са Медицинског факултета Универзитета у Фочи, а уједно и консултант Болнице „Србија“ за болничке инфекције, и члан комисије за превенцију и сузбијање интрахоспиталних и болничких инфекција проф. др Биљана Мијовић истакла је да сваке године аутономна покрајина Војводина преко покрајинског секретаријата за науку организује финансирање научно истраживачких пројеката које раде заједно истраживачи из Војводине и Републике Српске.

Она каже да је тако било и ове године и да је један од пројеката који је добио дозволу испитивање преваленце болничких инфекција у болницама Републике Српске, тако да је Болница „Србија“ једна од болница у којој се спроводе студије.

„Студију спроводе истраживачи са Медицинског факултета из Новог Сада и Института за онкологију Војводине, два епидемиолога, два анестезиолога и један специјалиста клиничке фармакологије и екипа из Републике Српске, професор и асистент из области епидемиологије“, нагласила је Мијовићева.

Она је појаснила да студија подразумијева да се види тренутно стање преваленције болничких инфекција у болници, да се прегледају сви пацијенти који данас ту леже, да се види да ли имају инфекцију, да ли примају антибиотике, да ли су са том инфекцијом дошли или су можда неку инфекцију стекли у болници.

„Овдје смо једним лијепим поводом, а то је пројекат који је спровела влада Војводине, односно покрајинско министарство и покрајински секретаријат. Циљ је да се нагласи и појача сарадња између Војводине и Републике Српске у погледу имплементације читавог низа пројектних активности, па тако и пројеката у склопу здравства“, рекао је онкоепидемиолог, редовни професор на Медицинском факултету у Новом Саду, шеф катедре који такође обавља и функцију помоћника директора за Науку у Институту за онкологију Сремска каменица Тихомир Дуганџија.

Он је појаснио да је последњих година евидентирана неправилна употреба антибиотика и појава мултирезистентних бактерија, односно бактерија на које антибиотици слабо или чак уопсте не дјелују. Из тог разлога сматра се да овај сада већ присутан проблем це бити далеко већи у будућности. Дуганџија је рекао да је циљда пренесу искуства која имају, прије свега са Института за онкологију Војводине у одредјени број болница у у Републици Српској.

„Лично осјећам велико задовољство и част што сам дио овог пројекта и што се срећем са дивним људима пуним ентузијазма и жељом за рад. Овај дан смо посветили прикупљању информација, а слиједи период анализе. Оно што на први поглед могу да кажем је да су запослени у Болници „Србија“задовољни, да су нас лијепо примили и да се ради о болници која је изузетно лијепо пројектована, уређена, чиста и да је први дојам задовољавајући“, поручио је Дуганџија.

Претходни текстЉевнаић угостио Тодорова – Јахорина регионални туристички центар
Сљедећи текстДодик: Затечен сам вијешћу о нападу на Фица