Насловна Најновије Конаковић: СДА блокирала 70 милиона евра из ЕУ

Конаковић: СДА блокирала 70 милиона евра из ЕУ

107
0

Министар иностраних послова у Савјету министара Елмедин Конаковић, изјавио је да је СДА, блокирајући усвајање реформске агенде, онемогућила да БиХ добије 70 милиона евра прве транше из Плана раста Европске комисије за Балкан.

Коментаришући што четири кантона у ФБиХ, којима управља СДА, нису дала сагласност на усвајање реформске агенде потребне за добијање новца из Плана раста, Конаковић је оцијенио да је СДА из незнања или лоше намјере, забила нож у срце најозбиљнијем реформском процесу који БиХ има у посљедњих двадесетак година.

Објашњење да се тражи идеална реформска агенда, према Конаковићевим ријечима, одраз је њиховог непознавања цијеле приче.

„У више од 98 одсто мјера је направљен прогрес, око 1,5 одсто нисмо успјели, а СДА је рекла не док не буде 100 одсто“, навео је Конаковић за данашњи сарајевски „Дневни аваз“.

Он је додао да се не ради само о првој транши од 70 милиона евра, већ о милијарду евра за грађане БиХ, али и интеграцијама БиХ у европско тржиште и доласку инвеститора.

Радни тим за израду Плана реформи у БиХ, није усвојио Нацрт реформске агенде, јер своју сагласност нису дала четири кантона Средњобосански, Тузлански, Зеничко-добојски, те Унско-сански, због чега је БиХ једина земља Балкана која није службено поднијела Нацрт реформске агенде.

Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, изјавио је да неусвајање Нацрта реформске агенде, на који је Република Српска дала сагласност, док четири кантона у ФБиХ нису, показује да су све оптужбе Кристијана Шмита и Амбасаде САД на рачун Српске да блокира европске интеграције, да је против инвестиција из ЕУ и да блокира новац намијењен грађанима у БиХ – нетачне, малициозне и против Српске.

Он је навео да је ово још један у низу доказа да је Република Српска опредијељена за пут ка ЕУ.

Из СДА су подржали став четири кантона, истакавши да је неприхватљиво да из цијелог документа буде брисан термин „државни“, „да се државне институције као носиоци активности замјењују ентитетским, да се уводи ентитетски и етнички вето у одлучивању тамо гдје га до сад није било, те да се на листи индикативних пројеката који ће бити финансирани налазе углавном пројекти из Републике Српске и кантона са хрватским већином, док су запостављени кантони са бошњачком већином“.

„Удовољавање ултиматумима из Републике Српске, не може произвести Програм реформи какав је потребан БиХ и њеним грађанима“, навели су из СДА.

ИЗВОРсрна, фото илустрацијa Face TV
Претходни текстДодиково обраћање пролонгирано за посебну сједницу Скупштине Србије
Сљедећи текстПопуњеност затвора у Српској око 60%, нема жалби на услове