Кадет Фукеља је у Бечу одбио да се рукује са Танеровом јер је жена, правдајући тај потез својим религијским увјерењима што су осудили многи званичници у БиХ и Аустрији.
Како Глас Српске сазнаје од извора блиских министру Хелезу он је упутио службено писмо извињења Танеровој у коме је навео да изражава дубоко жаљење због недоличног понашања кадета Фукеље.
– Потпуно смо свјесни да су његови поступци били у супротности с очекиваним стандардима дисциплине и професионализма. Увјеравам Вас да су ставови и манири које је заступао кадет Фукеља личне природе и ни на који начин не представљају вриједности и стандарде који се примјењују у Оружаним снагама БиХ. Стога, спровешће се дисциплински поступци у складу с релевантним законодавством – наведено је у писму које је Хелез упутио Танеровој.
Иако је послао писмо, са друге стране Хелез је, како незванично сазнајемо, у строгој тајности потписао уговор са кадетом Фукељом у уторак, те је он званично од првог октобра официр у Оружаним снагама БиХ у почетном чину потпоручника.
– Фукеља није до сада био припадник Оружаних снага. Принцип је такав да Министарство одбране потписује уговор о школовању са одабраним кандидатима и они тада имају статус кадета. Тек када заврше школовање онда се са њима потписује уговор о пријему у професионалну војну службу те тада постаје припадник Оружаних снага. Уговор се потписује са Министарством одбране јер је он послодавац – наводи извор Гласа Српске из ресора одбране.
Исти саговорник додаје да горе од онога што се догодило у Аустрији само може бити потписивање уговора са Фукељом о ангажовању у професионалну војну службу.
– То је још већа брука. Овдје се не жели видјети димензија скандала. У Оружаним снагама има више од десет одсто жена. Он се на примјер може наћи у јединици гдје ће му жена бити командир или са друге стране да међу војницима који су њему потчињени буде и одређени број жена војника. Како ће се он понашати у таквим ситуацијама? – наводи исти извор.