Насловна Најновије Мучибабић: Бошњаци обиљежавањем 25. новембра желе ревизију историје

Мучибабић: Бошњаци обиљежавањем 25. новембра желе ревизију историје

64
0
сенатор Републике Српске, Милимир Мучибабић

Бошњаци обиљежавањем 25. новембра као такозваног дана државности, по сваку цијену желе да изврше ревизију историје, а данашња БиХ је далеко од антифашистичке ноте која је карактерисала ЗАВНОБиХ, рекао је Срни сенатор Републике Српске Милимир Мучибабић.

Мучибабић је истакао да је дан настанка овакве БиХ, Дејтонски мировни споразум /21. новембра/, који се слави у Републици Српској и да су то факти.

„Овдје се по сваку цијену потура `рог за свијећу` по принципу `ако ви нећете то, ми ћемо се вратити на пријашње стање`. Не можете ви вратити друштвено-историјске токове на оно што хоћете. Можда би мени интимно најдраже било да се вратимо на Душаново царство, али то је немогуће“, рекао је Мучибабић.

Мучибабић је истакао да нико нема право да ЗАВНОБиХ преслика на садашње стање у БиХ.

Slika može predstavljati 13 osoba, muzički instrument i tekst

„Овдје је присутна изворна потреба да се по сваку цијену изврши ревизија историје и направи континуитет гдје га напросто нема“, нагласио је Мучибабић.

Мучибабић је напоменуо да Бошњаци муслимани сматрају да су послије распада Југославије Срби добили Србију, Хрвати Хрватску, а да њима природно припада БиХ и да треба да има свој дан државности, који је по њима 25. новембар.

„То није тај дан из простог разлога што данашња БиХ не баштини тај континуитет. Исто као што није баштинила континуитет од Кулина бана па наовамо, она не баштини континуитет ни од ЗАВНОБиХ-а, јер је сад БиХ федерална јединица, свиђало се то некоме или не, која је подијељена на два ентитета и настала је у Дејтону“, појаснио је Мучибабић.

Мучибабић, који је предсједник Управног одбора „Просвјете“ у Београду, указао је да, када Бошњаци дижу споменик краљу Твртку /Котроманићу/ и Кулину бану, полазе од претпоставке хиљадугодишње традиције БиХ, иако, када су владали ови владари, тада Бошњака, муслимана није ни било у БиХ.

„Та два лика из историје БиХ били су хришћани“, рекао је он, наводећи да је дио тог свијета у БиХ послије освајања Турака примио ислам и почео се звати муслиманима.

Мучибабић је рекао да се противрјечности и антиномије у вези са БиХ историјски јављају још од аустроугарског гувернера у окупираној БиХ Бењамина Калаја, који ипак није успио да направи оно што Бошњаци данас покушавају.

„Никоме то није пошло за руком, јер је немогуће успостављати континуитете гдје нема потке за то. То све виси у ваздуху. Ако је ревизија историје најзначајнији дио теорије завјере ЗАВНОБиХ-а, а она то јесте, онда будимо барем мало одговорни према чињеницама, јер је по Андрићевим наводима логика давно напустила просторе БиХ“, рекао је Мучибабић.

ЗАВНОБиХ је основан 25. новембра 1943. године у Мркоњић Граду, током Другог свјетског рата, као централно политичко представништво Народноослободилачког покрета и највишег органа народне власти БиХ.

У ФБиХ тај дан се слави као наводни „дан државности БиХ“, док га у Републици Српској не сматрају празником, јер није резултат договора сва три конститутивна народа у БиХ.

ИЗВОРСрна
Претходни текстМрда: Шмит крши основне одредбе Устава БиХ мијешањем у рад установа културе
Сљедећи текстСамарџија: Биљежи се тренд пораста анксиозности и депресије