Замјеник предсједавајућег Савјета министара БиХ Сташа Кошарац и начелник Сокоца Страхиња Башевић састали су се данас и прецизирали на који начин се може доћи до брзе реализације неколико конкретних пројеката на подручју општине Соколац, без дугорочних анализа, као и њихово финансирању. Заједнички став домаћина и госта је да Соколац има значајан туристички потенцијал који треба искористити те да је неопходна већа свијест о унапређењу екологије и заштите животне средине.
Један од започетих, а скоро припремљених Споразума односи се на пројекат „Романијске куће“, са јасно дефинисаним садржајима који ће се у њој продавати, а који би требало да промовишу туристички потенцијал и производе карактеристиче за Сарајевско – романијску регију.
Према ријечима Башевића локација је већ позната и у току је припремање документације, а убрзо се очекује потписивање Споразума и почетак радова.
–Осим тога, са аспекта туризма, разговарали смо о уређењу такорећи мини подручја, као што су шеталишта. На основу искуства грађана, који често посјећују одређене локације, одабрали смо Парк шума „Талине“. Одређену количину средстава усмјерићемо у уређење тог шумског комплекса, тачније за уређење стазе те могућег проширења рекреативног потенцијала – навео је он и додао да је једна од најважнијих тема данашњег састанка била израда Студије за управљање отпадом на нивоу општине Соколац.
–Министар Кошарац нам је обећао да ће Студија бити израђена и достављена општини са тачно педложеним рјешењима на који начин ће се третирати отпад са подручја Сокоца, те са могућностима његовог енергетског искориштавања. Опште је познато да на подручју наше општине има много дивљих депонија те да свијест грађана није на задовољавајућем нивоу о чистоћи града – појаснио је Башевић.
С тим у вези у скоријој будућности министар спољне трговине и економских односа обећао је обезбиједити награде за ученике основне школе, за које ће се организовати такмичење на тему екологије, како би од најранијих узраста дјеца почела учити о односу према својој средини.
Начелник Башевић је открио да се разговарало и о директној финансијској помоћи министарства за неколико удружења грађана са подручја наше општине, које ће бирати локална управа на основу њихових потреба, рада и резултата.
Министар Сташа Кошарац је истакао задовољство што начелник има визију развијеног и модерног новог Сокоца, уважавајући традиционални приступ који је присутан на Романији.
–Веома је важно водити рачуна о значају животне средине и у том правцу смо разматрали кораке, како и на који начин осмислити и имплементирати одређене пројекте. Сматрамо да је значјано урадити Студију управљања отпадом на територији општине Соколац, која можда може прерасти у неку регионалну димензију, повезујући се са општинама Пале и Рогатица. Наша процјена је да кроз ангажман експерата, у наредним мјесецима можемо дефинисати те кораке, о чему ће локална управа и јавност бити детаљно обавијештени – навео је Кошарац, додајући да је друго важно питање унапређење понуде коју Соколац има, поред Романије.
–Постоји јасна визија унапређења туристичке понуде на различитим локацијама на територији општине Соколац. Те активности ћемо заједно радити са Министарством туризма Републике Српске, али ћемо сигурно дио средстава обезбиједити кроз међународне пројекте и имплеметационе јединице као што је УНДП, како бисмо и те пројекте туристичког карактера дефинисали као еколошке и чисте. То би могла бити предност Сокоца у односу на неке друге урбаније средине. Такође, једно од важнијих питања о којем смо говорили јесте шта је то перспектива Сокоца. Ова локална заједница има озбиљне капацитете када су у питању шума и дрвопрерада. Процјењујемо да једним озбиљним и студиозним планом у наредних годину и по дана, можемо осмислити регионалну сајамску манифестацију шумске опреме и механизације на Сокоцу, која би окупила учеснике из Србије, Црне Горе и земаља из окружења – поручио је министар.
Кошарац је подржао и визију начелника Башевића о могућности проширења капацитета Основне школе и вртића у циљу побољшања квалитета услова живота у Сокоцу, те додао су је министарство, уз подршку предсједника Српске, спремно да помогне наведене пројекте.
Он је похвалио начелника Башевића што, упркос наслијеђеним изазовима буџетског дефицита, настоји да пронађе рјешења кроз имплементацију одређених пројеката, који ће паралелно са дефинисањем начина рјешавања проблема са дефицитом, побољшавти квалитет живота људи који су изабрали да остану да живе овдје.
–Када је ријеч о пројекту „Романијске куће“, вриједности од око 80.000 евра, у наредних петнаестак дана Институт „Бари“ и општина Соколац ће, на захтјев Министарства спољне трговине и економских односа, потписати Споразум на основу којег ће бити она изграђена. У њој ће пољопривредни произвођачи моћи да продају своје производе, а разматрали смо о томе да један дио капацитета буде усмјерен на производњу сира у ограниченој димензији. Цијенећи да се у општини Соколац може откупити око три милиона литара млијека са тенденцијом повећања до пет милиона, радићемо на томе да заједно са Институтом „Бари“ и неким другим донаторима покушамо да обезбједимо јаче капацитете те такозване мини сиране, како би Романија имала готов производ или полупроизвод, а не да само сировина иде у Билећу или Сарајево – прецизирао је Кошарац, истичући да је са позиције министра спреман и да на захтјев Општине Соколац, Српске православне цркве и удружења истим пружи један вид финансијске помоћи у складу са расположивим могућностима.
Министар Сташа Кошарац је,након састанка, рекао да се радује празнику Сретење, којим се потврђују државности Републике Српске и Србије.
–То је јединствена прилика да сви још једном кажемо да Република Српска јесте држава која је на међународном плану верификована Дејтонским споразумом, а која заједно са Србијом кроз закључке Декларације „свесрпског сабора“ показује своје способности, стабилност и снагу. Желимо да то заједнички дијелимо са нашом браћом из Србије и то потврђујемо догађајима који су данас на програму у Бањалуци и сутра у Митровици. То говори о нашем јединству и српски народ је снажан кад је заједно. У потпуности смо спремни за неке нове зејдничке активности са Србијом. Не желимо ништа лоше ниједном Бошњаку и Хрвату, али имамо право на нашу националну идентификацију. Радује ме што ће представници општине Соколац бити дио тих манифестација – поручио је Кошарац.