Родитељи и управе школа у Црној Гори поздравили су иницијативу Министарства просвјете, науке и иновација, да школски одбори образовних установа донесу одлуку о забрани употребе мобилних телефона у току наставе.
Ситуација, каже, није сто одсто боља, али је много боља него што је било и треба истрајати на поштовању правилника.
И директор Средње стручне школе „Спасоје Распоповић“ Веско Михаиловић наводи да и у тој школи од раније имају уведену помјенуту мјеру и да с обзиром да су у питању средњошколци већину питања морају рјешавати разговором прије него принудом.
– Правила се морају поштовати, а највише нам значи што у овом дијелу имамо подршку родитеља. Ако буде употребе телефона на часу он се одузме и буде код мене док родитељ не дође по телефон. Тако је одлучено на Савјету родитеља и до сада нисмо имали много таквих случајева, а ни проблема – истиче Михаиловић.
Како додаје тамо гдје се наставни програм олакшава са употребом телефона онда се то и чини.
Из Удружења „Родитељи“ напомињу да је до сада више пута разговарано и говорено у јавности о употреби телефона на часовима, те да су недавно спровели и анкету међу родитељима која је показала да већином подржавају забрану.
– Један број школа је то од раније забранио, али је очигледно да се мјера није досљедно поштовала, па је било различитих ситуација, од ометања пажње дјеци до разних злоупотреба, а са друге стране и негодовање једног броја родитеља и дјеце. Све је то заједно утицало и да Министарство донесе такву одлуку ка школским одборима. Постоје и смјернице, препоруке Савјета Европе и УНИЦЕФ-а, конкретно земљама чланицама, да се размишља о томе да школе забране телефоне – рекли су, између осталог, из овог удружења, преноси портал РТЦГ.
Важно је, наводе, да је подршка већине родитеља ту и оно што они очекују је да ова мјера буде досљедно примијењена.
У Министарству просвјете наглашавају да је упоредна пракса у одређеном броју земаља показала да укидање мобилних телефона у школама генерише позитивне ефекте на резултате које ученици постижу у образовном процеса.