Насловна Најновије Ђурић: У Савјету безбједности се чула истина о КиМ гласније него икада

Ђурић: У Савјету безбједности се чула истина о КиМ гласније него икада

98
0
Марко Ђурић

У Савјету безбједности Уједињених нација на сједници о Косову и Метохији, чула се истина можда гласније него било када раније, изјавио је министар спољних послова Србије Марко Ђурић у Њујорку.

Ђурић је оцијенио да 26 година након напада на Србију и 17 година од једнострано проглашене независности такозваног Косова, може да се каже да у међународној заједници сазријева свијест о томе да је оно што се десило на КиМ опасан преседан.

Ђурић је, у изјави послије сједнице Савјета безбедности УН о Косову и Метохији, рекао да то није једини разлог због кога Приштина нема превише разлога за радост.

– Данас се у СБ Уједињених нација чула истина. Чула се истина можда гласније него било када раније и од представника држава које су признале једнострано проглашену независност Косова. И то није једини разлог због кога мислим да Приштина нема превише разлога за радост након ове сједнице. И од представника неких од сталних чланица, на примјер од Француске, смо могли директно да чујемо осуду једностраних потеза и упада приштинских снага у српске институције 15. јануара. Могли смо да чујемо од представника Пакистана, земље која је снажан подржавалац и један од првих који су признали независност Косова, осуду напада на српску цркву и српске манастире. Могли смо да чујемо и од Британије, резерве везано за поједине потезе Приштине, иако неке од тих земаља пружају примарну подршку Приштини и њеној, како кажу, државности и независности – рекао је Ђурић.

Министар спољних послова Србије каже да послије 26 година од напада на Србију и 17 година од једнострано проглашене независности Косова и Метохије могу да кажу да у међународној заједници сазријева свијест о томе да је оно што се десило на Косову и Метохији опасан преседан.

– Могли сте да чујете и бруталне нападе на предсједника Вучића. И сада је потпуно очигледно да је он лично и да је његова политика трн у оку Куртијевом режиму – рекао је Ђурић.

Каже и да се у СБ УН-а могла чути истина о тешком положају Срба, и угрожавању колективних људских права, укључујући и забрану посјете патријарху.

– Госпође Гервале је рекла да је датум одређен када је врло осјетљиво, када на Косову не може да се слободно креће, када то није добро, али као да је других датума хтјо и тако даље. И то је нешто што су људи овде у невјерици слушали. Могу да кажем да се у наставку засједања она у политичком смислу, нанијела самој себи знатну штету пред чланицама Савјета безбједности – рекао је Ђурић.

Министар спољних послова Србије рекао је за РТС да је шефица Унмика Каролин Зијаде представила један веома детаљан и озбиљан извјештај о дешавањима на Косову и Метохији који је веома оптужујући за приштинске власти и који детаљно излистава све од ванправних напада на Србе, на српске институције, стварању једне негативне климе због чега се нашла на мети Куртијеве изасланице,

– Изношене су и неаргументоване и неутемељене оптужбе против Србије када је ријеч о случају Бањска. Ја сам ту јасно указао на чињеницу да је у том трагичном догађају троје Срба убијено, изгубио живот и један Албанац, што смо ми наравно осудили. Али сам и поставио питање због чега Приштина ускраћује доказе које су српски правосудни органи тражили и везано за случај екплозији на каналу Ибар-Лепенац. Као што видите, ми немамо о овој теми ништа да кријемо, ни разлога да се уздржавамо, да о томе говоримо – рекао је Ђурић.

Ђурић је указао и на оно што се дешава везано за споразум о сарадњи у области безбједности између Албаније, Хрватске и приштинских институција, гдје постоји озбиљан проблем у недостатку транспарентности.

– Како је то могуће да ви у једном региону који је толико пропатио, који је имао ратове прије само неколико деценија, стварате војне алијансе, савезе или споразуме о сарадњи, а да ваши сусједи о томе апсолутно ништа не знају. И то не само Србија, већ и друге земље. Тако да је добро да се овде у свјетском тијелу које је задужено за одржавање мира чуло овако нешто – рекао је Ђурић.

Министар спољних послова Србије закључио је да се „тектонске плоче у свјетској политици помијерају“, да Србија хвата корак са тиме и да ће наставити да се бори за своје интересе и глас о положају Срба на КиМ.

– Глас о Косову и Метохији чуће се у свакој чланици Уједињених нација – поручио је Ђурић.

ИЗВОРРТРС, фото Танјуг
Претходни текстУ акцији „Хунтер“ ухапшена три лица, претреси на више локација у Бањалуци
Сљедећи текстТрамп: Знам шта радим када уводим царине, зову ме из цијелог свијета и моле за договор