Нова афера у Министарству иностраних послова БиХ на чијем челу је Елмедин Конаковић. Најмање 1,2 милиона евра које су власти Кувајта донирале Амбасади БиХ у тој држави је нестало, и то од јула 2017. па до краја 2023. године. Све до 2017. кувајтски новац је дониран путем банковног рачуна. Одлуком тадашњег амбасадора Мехмеда Халиловића, сада савјетника министра Раме Исака, донација је примана у готовини. Од тада нема документације о начину утрошка тог новца.
Мук у сједишту МИП-а у Сарајеву након сазнања да је више од милион евра које је Кувајт донирао директно амбасади БиХ, буквално нестао. Актуелни амбасадор у тој земљи Нусрет Чанчар открио је аферу, али није одговарао на наше мејлове. До 2017-те новац је легално уплаћиван директно на рачун бх амбасаде у Кувајту а потом је одлуком тадашњег амбасадора Мехмеда Халиловића, донација примана у кешу. Новцу се потом губи сваки траг а Халиловић каже да се ничега не сјећа.
– Најодговорније је МИП БиХ које треба да изврши истрагу у овом случају, министар Конаковић да се позабави овим темама , да види кога се све то слало у дипломатију и да се прикупе информације и пошаљу надлежним тужилаштвима – сматра Милан Петковић члан Комисије за спољне послове Представничког дома ПС БиХ.
По доласку Нусрет Чанчар затекао је амбасаду у катастрофалном стању, искључене телефоне, за рачун се дуговало више од 4500 евра. Због несређене документације централа МИП-а одбила је да их плати, зато се амбасадор обратио Кувајћанима који су били у чуду да амбасада нема новца, јер су мјесечно давали донацију од 5000 кувајтских динара или близу 30.000 марака и то у готовини.
– Пракса да то неко прекине или да пређе на финансирање соларно што би се рекло на руке то је заиста смијурија. То заиста јединствен случај и ван сваке памете да се рад амбасаде финансира из било којег приватног или извора земље пријема у којој служиш, мимо буџета БиХ – истакао је Жељко Самарџија каријерни дипломата.
ИЗ МИП-а БиХ у Кувајт је отишла трочлана Комисија да испита токове новца који су Кувајћани уплаћивали амбасади БиХ. Јавност још није упозната са резултатима њихове истраге. Иако склон друштвеним мрежама, прес конференцијама, ћути и Елмедин Конаковић о скандалима који потресају дипломатско- конзуларну мрежу БиХ.
– Можемо бити срећни какав углед има БиХ кога смо све у прошлости слали за амбасадоре а кога данас на жалост шаљемо. Постоје људи који нису каријерне дипломате него су каријерне лопови и криминалци који желе да остваре одређене корист, који не представљају БиХ – додаје Петковић.
Неуставно Тужилаштво БиХ ни часа није каснило када је требало процесуираити званичнике Републике Српске због наводног рушења уставног поретка, али зато упорно ћуте када треба пропитати Елмедина Конаковића о пропалом лобирању у САД, 106.000 евра које Генерални конзулат у Штутгарту мора да врати њемачким властима и