Насловна Најновије Деформитет кичменог стуба све чешће обољење код дјеце школског узраста

Деформитет кичменог стуба све чешће обољење код дјеце школског узраста

62
0

Деформитет кичменог стуба све чешће је обољење код дјеце школског узраста. Дјеци је од најранијег узраста, потребно обезбиједити физичку активност и јачање мускулатуре од најмлађе доби, спријечити лоше држање и деформитете.

О томе су расправљали стручњаци у Републичком педагошком заводу.

Торба школараца не би требало да буде тежа од 10 одсто укупне тјелесне масе или три килограма, а у пракси је често тежа и од пет килограма. Међутим, дјеца са систематских прегледа физијатрима се најчешће упућују због лошег држања а тек код пет одсто дјеце је утврђена сколиоза.

– Има неких истраживања која показују повезаност са болом у леђима и са лошим држањем али сам деформитет није уочен због тежине школске торбе – рекла је Габриела Мирковић, субспецијалиста дјечији физијатар, ЈЗУ Институт „Др Мирослав Зотовић“.

– У анализама које је спровео наш Инстуту, закључили смо да у периоду од 2019. – 2023. године да су деформитети кичменог стуба међу најзаступљенијим обољењима заступљени у школском узрасту – каже Слађана Шиљак, начелник Службе за социјалну медицину у Институту за јавно здравство Републике Српске.

Мишићи код дјеце морају да се јачају и правилно формирају, како би њихова мускулатура била отпорнија на тешке школске торбе, али и друге изазове савременог живота -дуготрајно сједење, посебно испред рачунара или у школским клупама.

– Дијете већ када дође у средњу школу оно се већ формирало и већ тај дио, да може да се утиче на њега, али не одражава се тако као на дјецу која су у млађем животном добу – истиче Борислав Цицовић, декан Факултета физичког васпитања и спорта.

И зато је важна адекватна и континуирана физичке активност код дјеце од најранијег узраста.

Добар примјер је у школама у Србији, којим је предвиђено увођење додатног часа физичког васпитања.

– Да би добро рјешење било да ученицима првих пет разреда основне школе часове држе професори физичког васпитања, те да ће и тај приједлог бити размотрен – закључила је Жељка Стојичић, министар просвјете и културе Републике Српске“.

Здраве навике темељ су здравог живота, а кренемо ли их се придржавати од малих ногу, велика је вјероватноћа како ћемо их задржати цијели живот.

ИЗВОРРТРС
Претходни текстШто прије сазвати конститутивну сједницу Скупштине града, поручио Клуб одборника СДС-а (Видео)
Сљедећи текстЧовић о Шмиту: Није га нико именовао, рекао сам му да сам против наметања