Насловна Најновије Обиљежен Дан Игманске бригаде Војске Републике Српске

Обиљежен Дан Игманске бригаде Војске Републике Српске

106
0
војничко гробље Братунац

У Братунцу је данас обиљежен Дан Игманске бригаде Војске Републике Српске, којем су присуствовали бројни бивши борци ове бригаде из разних дијелова Републике Српске и Србије, да би одали почаст погинулим и умрлим саборцима и сродницима.

Један од оснивача Игманске бригаде Славко Ковачевић, рекао је да су се окупили да одају пошту погинулима, али и још већем броју припадника Игманске бригаде сахрањених на братуначком гробљу, који су се након рата изненада разболијевали и умирали релативно млади од посљедица НАТО бомбардовања Хаџића и околине.

Он је подсјетио на то да је у касарни ЈНА у Жрновници, био батаљон територијалне одбране.

„Бригада још није била формирана и припадници тог батаљона и српски народ Хаџића и околине успјели су да се одбране од напада и најезде много бројнијих организованих муслиманских јединица 25. маја 1992. године“, навео је Ковачевић.

Он је рекао да су тада погинула 32 борца, као и више цивила у селу Касатићи, те навео да је то био најтежи и најтужнији ратни дан у Хаџићима, али и дан поноса, који је подигао морал војске и народа, који су до краја рата пружали отпор и одбранили своја имања.

„Те вечери смо приступили и у наредних неколико дана формирали Игманску бригаду“, појаснио је Ковачевић, који је био командант вода војне полиције.

Он је истакао да је одбрана Хаџића била веома важна за Републику Српску, јер су сачувани Ремонтни завод, касарна и велика складишта муниције и опреме.

„Да је то пало у руке непријатеља, много би невоља задало српском народу и војсци“, додао је Ковачевић.

Obilježen Dan Igmanske brigade Vojske Republike Srpske - princip.news

Предсједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић, изјавио је да су Срби из Сарајева два пута били жртве, први пут кад је почео рат, а други пут када су напустили тај простор који је припао Федерацији БиХ, да би слободно живјели у Републици Српској.

Он је истакао да је то несагледива жртва и да покољења треба да знају и цијене шта су сарајевски Срби жртвовали за живот у слободи.

„Наша света обавеза је да његујемо сјећање и одајемо почаст нашим најбољим саборцима који су дали животе за српски народ и Републику Српску, за слободу коју данас имамо“, нагласио је Остојић.

У оквиру обиљежавања служен је парастос за погинуле борце, положено цвијеће на спомен-обиљежје, те одата пошта за покој душа погинулих бораца.

Цвијеће код спомен-крста положио је Остојић, замјеник начелника општине Братунац Нинко Тешић, начелник општине Сребреница Милош Вучић, делегација ветерана Игманске бригаде и њених саставних јединица, Удружења логораша регије Бирач и више локалних организација и удружења проистеклих из рата.

Присутни су посјетили и Војничку спомен-собу у Братунцу, гдје је положено цвијеће и одата почаст погинулим борцима. Обиљежавање је настављено дружењем бивших сабораца и расељених Хаџићана у Светосавском дому.

Прецизних података о броју припадника ове бригаде и броју погинулих нема, а преживјели припадници истакали су да им је циљ, осим што одају почаст, да прикупе грађу о ратном путу, али и његовање традиције Игманске бригаде.

Навели су да је бригада максимално бројала 2.500 бораца, али да је број варирао током рата.

Ова бригада бранила је и одбранила положаје око Хаџића и учествовала у одбрани и на другим ратиштима око Сарајева.

Након потписвања Дејтонског споразума, српски народ се раселио из Хаџића који су се у рату одбранили од сталних муслиманских напада.

Највише становника те општине у сарајевском егзодусу доселило је у Братунац гдје су пренесени и посмртни остаци 187 погинулих бораца Игманске бригаде.

ИЗВОРсрна
Претходни текстУхапшена два припадника ОС БиХ, због шверца ароме за наргиле
Сљедећи текстУ наредној седмици наставља се нестабилно вријеме са падавинама