Насловна Најновије Од 2. до 7. августа обиљежавање 30 година од страдања Срба у...

Од 2. до 7. августа обиљежавање 30 година од страдања Срба у „Олуји“

108
0
Три деценије од егзодуса српског народа из бивше Републике Српске Крајине у хрватској злочиначкој акцији „Олуја“ биће обиљежене у Бањалуци, Новом Граду и на Петровачкој цести од 2. до 7. августа, најављено је из Документацио-информационог центра „Веритас“.
 
Према програму, у недјељу, 3. августа, код Храма Христа Спаситеља у Бањалуци у 19.00 часова биће отворена изложба „Да се не заборави – 30 година од егзодуса из Републике Српске Крајине – „Олуја још траје“.

На Новом гробљу у Бањалуци ће у понедјељак, 4. августа, у 9.00 биће положени вијенци на гроб Боре Мартиновића, а у 10.00 часова на Пердувовом гробљу биће положени вијеци на споменик погинулим Далматинцима на Динари, објављено је на страници „Веритаса“.

У Храму Христа Спаситеља у Бањалуци у 11.00 часова биће служен парстос за све пострадале у операцији „Олуја“, а у 12.00 часова у Кући Милановића биће одржана трибина „Дани туге и сјећања“ и промоција нових „Веритасових“ издања.

У Храму Светих апостола Петра и Павла у Новом Граду у сриједу, 6. августа, у 10.00 часова биће служен парстос за страдале у „Олуји“, а у 10.45 часова кренуће поворка од храма до ријеке Уне до моста који је био спас за више од 100.000 протјераних Крајишника. На том мјесту ће бити запаљене свијеће и у ријеку Уну спуштен вијенац.

Код спомен-крста у Сводни код Новог Града, гдје је хрватска авијација гађала избјегличку колону, исти дан ће у 12.00 часова биће служен помен и положени вијенци.

На Птеровачкој цести ће у четвртак, 7. августа, у 11.00 часова бити служен парастос и положени вијенци на спомен-крст, у 12.00 часова је предвиђена посјета спомен-соби у Дринићу, те у 12.30 часова пријем код начелника општине.

Војно-полицијска акција „Олуја“ почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.

Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.

Према подацима „Веритаса“, током „Олује“ протјерано је више од 220.000 Срба, а на евиденцији су имена 1.893 погинулих и несталих Срба из ове акције и послије ње, од којих је 1.236 цивила или 65 одсто, а око три четвртине били су старији од 60 година.

Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године „Олују“ оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид иако свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала све карактеристике геноцида.

ИЗВОРсрна
Претходни текстЗбог високе температуре избјегавати дужа путовања током дана
Сљедећи текстВрхунац топлотног таласа – У Бањалуци у 13.00 часова измјерено 36,5 степени