Лидер ХДЗ-а БиХ Драган Човић, позвао је данас у Бањалуци представнике Републике Српске, да се врате у заједничке институције БиХ, гдје, како сматра, могу најбоље штитити своје интересе.
Човић је истакао да је императив сачувати мир, као и очување Устава БиХ, те да би отварање разговора о његовој промјени било крајње ризично за односе у БиХ.
Он је поновио да БиХ може живјети као земља три равноправна народа, а не као унитарна.
„Чувајте Републику Српску у којој увијек врата требају бити отворена и за друга два народа. Имамо тешко стање на политичкој сцени у БиХ и зато разговорима морамо тражити рјешење проблема. БиХ већ одавно није правна држава и свима је то јасно, а оно што мало ради на нивоу БиХ се претвара у представљање појединаца и политичких опција једног народа“, рекао је Човић на посебној сједници Народне скупштине Републике Српске о политичко-економској ситуацији.
Он је истакао да му је част што данас присуствује посебној сједници Народне скупштине Републике Српске, те да су међународни званичници сугерисали лидеру СДА Бакиру Изетбеговићу, да се обрати у Народној скупштини.
„Дошли смо до Дејтона два, што ви можда и не видите, а потврда јесте и захтјев за брисање националног префикса у разговорима о измјенама Изборног закона БиХ. Разговарали смо и о могућностима увођења четвртог члана Предсједништва БиХ из реда осталих, а оно што се појављује као идеја о организовању политичког живота у Федерацији БиХ није добро, јер се жели доћи до унитаризације“, додао је Човић и навео да ХДЗ БиХ није коалициони партнер СДА.
Према његовим ријечима, политика ХДЗ-а БиХ није рат, него постизање договора.
„Никада у БиХ не смију два народа бити против једног. Само разговорима можемо рјешавати проблеме“, закључио је Човић.
Човић је рекао да су представници међународне заједнице сугерисали предсједнику СДА Бакиру Изетбеговићу, да дође на сједницу Народне скупштине Српске, али је такође истакао да су представници Венецијанске комисије, који су учествовали у преговорима, јасно потврдно говорили о концепту конститутивних народа, што су странке из ФБиХ, како је рекао хтјеле да не буде тема као питање дискриминације.