Лидери ЕУ најоштрије осуђују ничим изазвану и неоправдану војну агресију Руске Федерације на Украјину и оцјењују да Русија својим незаконитим војним акцијама грубо крши међународно право и принципе Повеље УН, и подрива европску и глобалну безбједност и стабилност, наводи се у вечерас објављеним закључцима Европског савјета.
У докумету објављеном вечерас у Бриселу наводи се да Европски савјет подржава „право Украјине да бира своју судбину“, а да Русија сноси „пуну одговорност за акт агресије, сва разарања и губитке живота које ће изазвати“.
Европски савјет захтијева да Русија одмах прекине своје војне акције, безусловно повуче све снаге и војну опрему са територије цијеле Украјине и у потпуности поштује територијални интегритет, суверенитет и независност Украјине у оквиру њених међународно признатих граница.
Европски савјет даље позива Русију и оружане формације које подржава Русија да поштују међународно хуманитарно право и прекину своју кампању дезинформација и сајбер нападе.
У закључима са самита, лидери ЕУ наводе да жале због трагичног губитка живота и људске патње изазване руском агресијом и позивају Русију и оржане формације које подржава Русија да омогуће безбиједан и несметан хуманитарни приступ и помоћ свим особама којима је потребна.
Европски савјет такође оштро осуђује умијешаност Бјелорусије у ову агресију на Украјину и позива је да се уздржи од такве акције и да се придржава својих међународних обавеза.
„Европски савјет данас се сложио о даљим рестриктивним мјерама које ће наметнути огромне и тешке посљедице Русији због њеног дјеловања. Ове санкције обухватају финансијски сектор, енергетски и транспортни сектор, робу двоструке намјене, као и контролу извоза и финансирање извоза, политику виза, додатне листе руских појединаца и нове критеријуме за уврштавање на листу“, наводи се у закључима са самита.
Европски савјет позива и на хитну припрему и усвајање даљег пакета индивидуалних и економских санкција који ће обухватити и Бјелорусију.
У закључима, Европски савјет понавља своју непоколебљиву подршку независности, суверенитету и територијалном интегритету Украјине унутар њених међународно признатих граница и позива све земље да не признају два „самопроглашена сепаратистичка ентитета“ и да им не олакшавају нити помажу на било који начин.
„Европски савјет такође признаје европске аспирације и европски избор Украјине, како је наведено у Споразуму о придруживању“, наводи се у закључима лидера ЕУ.
Они понављају да чврсто вјерују у 21. вијеку нема мјеста за употребу силе и принуде за промјену граница и да тензије и сукобе треба рјешавати искључиво дијалогом и дипломатијом.
Европски савјет позвао је на унапређење „рада и спремности“ ЕУ на свим нивоима, а Европску комисију позвао да посебно изнесе мјере за „ванредне ситуације, укључујући и енергетику“.