Ријеч је о повећању цијена хране и горива, односно енергената, а посљедице ове кризе по нас су врло сличне посљедицама на све европске земље које су највише на удару, наглашава за Српскаинфо економиста Саша Грабовац.
Према његовим ријечима, због поскупљења ће доћи и до пада стандарда становништва, али и отежаног пословања наших предузећа код којих је велики удио енергената у цијени репроматеријала који се користе за прехрамбену производњу.
– Може се ускоро очекивати и пораст инфлације, те поремећаји у снабдијевању и отежан пласман роба. Ако ова криза потраје, проблем ће се само продубљивати – упозорава Грабовац.
Из Спољнотрговинске коморе БиХ поручују да ће, у случају значајнијег поскупљења горива, у РС и БиХ ланчано доћи и до скока цијена многих роба и услуга.
– Прва негативна рефлексија поменуте кризе јесте поскупљење енергената. То се дешава због отежане комуникације, невезано за билатералне односе између нас и Русије и нас и Украјине. Добро је што смо неутрални и према једнима и према другима, па остаје могућност наставка трговине у отежаним условима. Сљедећа могућа посљедица јесте и евентуално привремена несташица енергената – каже за Српскаинфо потпредсједник ове коморе Немања Васић.
Наглашава да је њихов транспорт отежан, те да је питање да ли ће копнени транспорт бити могућ, што зависи од тога какве ће мјере предузимати чланице ЕУ које су између нас, те Русије и Украјине.
– Ми, и ако останемо у режиму без санкција, односно у позицији да можемо да тргујемо, питање је да ли ћемо то моћи због отежаног транспорта. Такође, чињеница је и да ће се ријетко ко упустити у трговину, посебно са Украјином, у којој је проглашено ратно стање – упозорава Васић.
Додаје да је, поред нафте и гаса, и пшеница већ поскупила.
– Међутим, ми се у овом погледу доста ослањамо на Србију, која има велике залихе пшенице и неки емотивни однос према нама. Можда ту не будемо у великом проблему, као што бисмо били да немамо такав однос са Србијом, али кад су енергенти у питању, ту смо, и ми и Србија, готово зависни од Русије и Украјине – истиче Васић.
Објашњава да ће, након скока цијена енергената, код нас доћи и до поскупљења хране, те других роба и услуга.
– То је неминовно, јер енергенти ни у једној бранши нису испод 20 одсто коштања производа – поручује Васић.
Привредници објашњавају да се код нас углавном рефлектује оно што се дешава у Европи.
– Ако код њих почне падати производња, може доћи до поремећаја у ланцу снабдијевања и код нас, с обзиром на то да имамо велики извоз у Европу. То значи да, уколико код њих крене да пада привреда, могућ је и пад привредне активности код нас – каже за Српскаинфо привредник и предсједник Уније удружења послодаваца РС, Саша Тривић.
Додаје да цијена нафте расте у свијету, што сигурно може утицати на раст цијена сировина према нама, те цијена наших производа.
– Гледано краткорочно, овај раст није значајан, али дугорочно јесте – истиче Тривић.
Од поскупљења и несташице хране већ су почели да страхују и грађани, који су кренули да праве залихе. Углавном купују брашно, али и неке друге основне животне намирнице.
Поводом тога, премијер Федерације БиХ Фадил Новалић поручио је да нема разлога за страх од несташице хране и да у овом ентитету залихе постоје.
Истакао је да ће Влада ФБиХ данас одржати посебну сједницу, на којој ће детаљно сагледати могућности и развој ситуације изазване дешавањима у Украјини.
– Разумијем забринутост грађана, посебно пензионера, али сада нема потребе излагању тако великим и ванредним трошењима и куповинама залиха намирница. У контакту сам са снабдјевачима; имамо хране. Такође, наше робне резерве су пуне житарица. Имамо их довољно за вишемјесечну производњу брашна и хљеба – поручио је Новалић.