Насловна Вијести Свијет Путину желе да суде у Хагу – Познато да ли је то...

Путину желе да суде у Хагу – Познато да ли је то могуће и које опције има МКС, а које лидер Русије

216
0

Све више се чују позиви Међународном кривичном суду да подигне оптужницу против руског предсједника Владимира Путина. Суд је недавно саопштио да покреће активну истрагу могућих ратних злочина након руске војне операције на Украјину.

Русију оптужују да је користила касетне бомбе и такозване вакум бомбе у густо насељеним областима са много цивила, због чега се више свјетских земаља залагало да МКС покрене истрагу.

„Желим да будем врло јасан, господин Путин је ратни злочинац“, рекао је бивши украјински премијер Арсениј Јацењук Савјету за спољне послове у четвртак. „Он мора да буде смјештен иза решетака Међународног кривичног суда.

Међутим, ако се правда генерално креће споро, међународна правда једва да се креће. Истраге у МКС-у трају годинама и само неколико пресуда је икада добијено.

Амерички ЦНН је пружио веома широк поглед на ратне злочине и „брзину“ кретања међународне правде.

Шта је Међународни кривични суд?

Смјештен у Хагу, у Холандији, МКС је креиран Римским статутом и дјелује као независна организација. Већина земаља на свијету – њих 123 – потписнице су споразума, али постоје и, за ову ситуацију, велики и значајни изузеци, укључујући Русију и САД. И Украјина.

Коме МКС може да суди?

Свако оптужен за злочин у надлежности суда, који укључује земље чланице МКС, може да се појави пред Међународним судом. Суд суди људима, а не државама, и фокусира се на оне који имају највећу одговорност: лидере и званичнике. Иако Украјина није члан суда, раније је прихватала његову надлежност.

Путин би, дакле, теоретски могао да буде оптужен пред судом јер је наредио војне операције на Криму.

Међутим, МКС не води суђења у одсуству, тако да би Путина или морала да преда Русија или да буде ухапшен ван Русије. Ове обје опције изгледају мало вјероватно.

Које злочине рјешава суд?

МКС треба да буде суд „посљедње инстанце“ и не смије да замијени правосудни систем неке земље. Суд, који има 18 судија у деветогодишњем мандату, суди за четири врсте злочина: геноцид, злочине против човјечности, злочине агресије и ратне злочине.

Шта је ратни злочин?

МКС има посебне дефиниције за геноцид, ратне злочине, злочине против човјечности и злочине агресије.

Конкретно, циљање на цивилно становништво, кршење Женевских конвенција, циљање на одређене групе људи и друго могло би бити потенцијални руски ратни злочин.

Шта су касетне и вакумске бомбе?

Застрашујућа употреба забрањеног оружја за убијање без дискриминације је оно о чему људи сада расправљају као о веома специфичном ратном злочину. Са касетном бомбом, пројектил се испаљује и експлодира стотинама метара у ваздух, ослобађајући мање бомбе од којих свака детонира када падне на земљу. Амнести интернешенел тврди да је руска касетна бомба пала на украјинску предшколску установу.

„Вакумске бомбе“, или термобарично оружје, усисавају кисеоник из околног ваздуха да би створили снажну експлозију и велики талас притиска који може имати огромне деструктивне ефекте. Русија их је раније користила у Чеченији.

Да ли Русија користи ово оружје?

Амбасадорка САД у УН Линда Томас-Гринфилд рекла је у сриједу Генералној скупштини УН да се Русија спрема да употреби ово оружје.

САД су забринуте да ćе Путин и руска војска постати бруталнији јер инвазија не иде тако глатко као што су планирали.

Шта кажу свјетски лидери?

Украјински предсједник Владимир Зеленски изјавио је у понедјељак да је гађање цивилних подручја од стране руских авиона ратни злочин.

Предсједник САД Џо Бајден и премијер Велике Британије Борис Џонсон рекли су да изгледа да Путин гађа цивилна подручја.

„Путинов режим је већ користио муницију на невиним цивилима … према мом мишљењу, (то) се већ у потпуности квалификује као ратни злочин“, рекао је у сриједу Џонсон у британском парламенту.

Бајден ипак није директно рекао да је Путин починио ратни злочин. „Пажљиво пратимо развој догађаја. Прерано је то рећи“, рекао је Бајден.

У међувремену, на Капитол Хилу постоји двостраначка подршка за резолуцију која подржава истрагу Међународног кривичног суда.

ИЗВОРкурир
Претходни текстПогледајте какво нас вријеме очекује у наредним данима
Сљедећи текстЦрвена звезда данас слави 77. рођендан!