Високе температуре измамиле су змије из склоништа, а у домовима здравља широм Српске кажу да имају довољне количине серума против змијског отрова.
Змије отровнице су у ово доба године најопасније јер су послије зиме пуне отрова, а поскоке и шарке већ је разбудило јако херцеговачко сунце па лагано господаре кршем.
Љекари упозоравају све грађане да буду на опрезу приликом боравка у природи.
Директорица Дома здравља у Требињу Маја Мићуновић рекла је за Глас Српске да је од почетка године забиљежен један ујед змије те да имају довољне количине серума.
– Ујед се догодио у марту, што је било необично за то доба године. Пацијент је збринут и дат му је серум против уједа змија па је потом превентивно био хоспитализован у Болницу Требиње и све је завршено срећним исходом – казала је Мићуновићева.
Серума ове године, како каже, има довољно, за разлику од лани, када су биле несташице.
– Није га било могуће набавити, али најбитније је да смо ријешили проблем и сада серума имамо довољно. С обзиром на то да је код нас кршно подручје, у љетном периоду максимално буду три до четири уједа змија, али хвала Богу, до сада није било смртног исхода – рекла је Мићуновићева.
Директор Дома здравља у Дервенти Мирко Шаран каже да располажу довољним количинама серума те да од почетка ове године нису имали случајева змијских уједа.
– Још је рано, али сада наступа период када се то дешава полако. Ми смо у неку руку срећници јер у Посавини нема правих отровница. Важно је да имамо резерве серума јер се протеклих година кубурило са тим. Било га је, па није, зато смо набављали и створили резерву – казао је Шаран.
Да серума има довољно потврдила је и директорица Дома здравља у Бијељини Данијела Ђукин.
– Имамо га увијек спремног и, хвала Богу, имамо све потребне лијекове. До сада у овој години није било уједа, али сада већ можемо очекивати, поготово што смо на подручју између Дрине и Саве, а сваке године имамо тих случајева – рекла је Ђукинова.
Из искуства, како каже, знају да повећан број пацијената буде сваке године у јулу и августу.
– Увијек је проблем са набавком ријетких лијекова као што је и серум, али се потрудимо и набавимо све на вријеме, што је и најбитније – казала је Ђукинова.
Да многи неријетко помоћ траже и мимо здравствених установа свједочи змијар Мићо Пантић из Модрана код Бијељине који већ деценијама исцјељује оне који се нађу на путу шарке, поскока и других отровница.
– Од почетка ове године је било неколико случајева, долазе људи. Најчешће их уједе за руку и ногу. Једну жену је ујела када је привукла сијено себи. Недавно је једна дјевојчица сјела у парку на змију, а она ју је ујела за бут – рекао је Пантић.
Доцент доктор на Природно-математичком факултету у Бањалуци Горан Шукало рекао је за Глас да се на подручју Српске може пронаћи 13 змија, од чега су три врсте отровнице.
– То су поскок, шарка и шарган. Осам врста је неотровних, а двије су полуотровнице и оне се могу пронаћи на подручју Херцеговине, у Требињу и Билећи – рекао је Шукало.
Шукало каже да када је ријеч о отровницама у Српској, поскок је најраспрострањенији.
– Он се може пронаћи на цијелој територији Српске, изузев крајњег сјевера уз ријеку Саву, гдје се може наћи низијска популација шарке, која је врло ријетка. У околини Бањалуке имамо пет врста змија, а поскок је једина отровница која се може пронаћи у ужој околини – рекао је Шукало.