Насловна Магазин Култура Евровизија: Гласање нерегуларно; Констракта може да остане без бодова?

Евровизија: Гласање нерегуларно; Констракта може да остане без бодова?

227
0

Партнер Европске радиодифузне уније (EBU) који врши мониторинг над гласањем током Евровизије, саопштио је да су у резултатима шест земаља идентификовани „одређени нерегуларни обрасци гласања“.

Иако се у саопштењу не наводи експлицитно који су то „нерегуларни обрасци гласања“, не може ни на шта друго да се односи него на шаблонско гласање сусједних земаља, или европских „блокова“ – попут скандинавских земаља, традиционалних 12 поена које Грчка и Кипар размијене сваке Евровизије, али и поена које земље бивше Југославије додјељују једна другој.

„Да би се ускладио са Упутствима за гласање такмичења, EBU је радио са својим партнером за гласање на израчунавању замјенског збирног резултата за сваку земљу у питању и за друго полуфинале и за велико финале (израчунато на основу резултата других земаља са сличним гласањем)“, гласи саопштење.

Овај процес је признао Независни монитор гласања, наводи се.

„ЕБУ изузетно озбиљно схвата све могуће покушаје да се манипулише гласањем на Пјесми Евровизије и има право да уклони такве гласове у складу са Званичним упутствима за гласање, без обзира на то да ли ће такви гласови вјероватно утицати на резултате и/или исход гласања“, закључује се саопштење организатора Евровизије.

Ово би, како пише Б92 , могло да значи да би српској представници Констракти могли да повуку јединих 12 поена које је синоћ добила, јер су „дошли“ из комшилука -. Хрватске и Црне Горе. Жири Сјеверне Македоније синоћ је додијелио 10 поена за Констракту. Констракта је завршила синоћно такмичење на петом мјесту, док је побједничка држава била Украјина.

До 2008. године важио је устаљени систем гласања по ком су о побједнику „Евровизије“ одлучивали искључиво гласови публике из свих земаља учесница, преокрет је настао када су поједине земље повукле своје учешће због, како су тада навели, „неправедног сусједског додељивања гласова“.

Управо због тога је 2009. године успостављен систем по ком о побједнику „Евровизије“ одлучују гласови публике и стручног жирија, и то у једнакој размјери. Према новим правилима, свака земља учесница има пет чланова стручног жирија, при чему сваки од њих мора да буде држављанин земље у чијем је жирију, а подразумијева се да је истакнут на пољу радија, телевизије, музичке продукције или компоновања. Осим тога, чланови жирија не смију имати никакве персоналне везе са учесницима такмичења.

И док се се гласови жирија добијају један по један за сваку државу, гласови публике се добијају за све државе одједном, што заправо може драстично да подигне земље које су слабије прошле по гласовима жирија, и обрнуто.

У 2019. години презентација гласова се мало промијенила. Објављивање резултата гласања путем телефона започиње од земље која је добила најмање бодова од жирија, а завршава се државом која је добила највише бодова од жирија.

ИЗВОРНезависне новине
Претходни текстДанас сунчано и топло, понегдје киша
Сљедећи текстУ Тузли обиљежено 30 година од злочина „Тузланска колона“