Насловна Најновије Oд дијабетеса у Српској обољело око 70.000 лица

Oд дијабетеса у Српској обољело око 70.000 лица

43
0

У Републици Српској је према подацима са којима располаже Удружење ендокринолога и дијабетолога, око 70.000 лица обољело од шећерне болести, а од тога највише у Добоју и Бањалуци, саопштила је данас предсједник Удружења Александра Марковић, поводом обиљежавања Свјетског дана борбе против ове болести.

Тема овогодишњег обиљежавања је „Оснаживање глобалног здравља“, а медицински радници Универзитетског-клиничког центра /УКЦ/ Републике Српске свим заинтересованим грађанима, омогућили су бесплатно мјерење нивоа шећера у крви и мјерење крвног притиска.

Марковићева, која је љекар Одјељења за ендокринологију и дијабетологију, рекла је да је циљ кампање да се пробуди свијест код грађана о ризицима али и важности превенције.

„На једног дијагностикованог пацијента имамо једног који није дијагностикован. Кад је у питању дијабетес вриједи правило половине, односно пола пацијената има откривену болест, а пола не. Такође, већина није добила терапију на вријеме или користи неадекватну терапију“, појаснила је Марковићева.

Glikemija | Veliki Rečnik

Она је нагласила да би појединци који спадају у ризичну групу, требало једном годишње да контролишу ниво шећера у крви.

„Ризичне категорије прије свега су они који у својим породицама имају обољеле од шећерне болести, затим гојазни пацијенти, старији од 45 година, труднице које су некада имале било који поремећај везано за шећер, лица са високим притиском и повишеном масноћом“, рекла је Марковићева.

Помоћник генералног директора за медицинске послове УКЦ-а Звјездана Рајковача рекла је новинарима да ова здравствена установа традиционално обиљежава 14. новембар, заједно са Удружењем ендокринолога и студентима Медицинског факултета Универзитета у Бањалуци.

„Шећерна болест је најчешће ендокринолошко обољење и у свијету је до сада обољело више од 500 милиона становника. Предвиђа се да ће до 2030. године да бити око 650 милиона обољелих“, рекла је Рајковача.

Она је додала да у свијету сваких пет секунди једна особа умре са овом болешћу.

„То је сигурно податак који нас и забрињава. Важно је да говоримо о здравом начину живота, здравој исхрани и факторима ризика“, истакла је Рајковача.

ALARMANTNI PODACI Sve više djece oboljele od dijabetesa u BiH - Srpskainfo

Пацијент Невенка Бодирожа захвалила се медицинским радницима УКЦ-а, те је навела да је превенција важан фактор када је ријеч о контроли болести.

„Код мене је измјерен шећер 6,1 и морам се придржавати правилне исхране. Грађани сваке године треба да посјећује овакве акције јер боље сваку болест открити на вријеме како би лијечење било ефикасније“, истакла је Бодирожа.

Данас је свим заинтересованим грађанима било омогућено мјерење антропометријских параметара који укључују израчунавање индекса тјелесне масе и едукације о правилној исхрани као и савјетовање стручњака.

Током данашње акције бесплатно су дијељени апарати за самоконтролу шећера у крви као и другог едукативног материјала у вези са исхраном, физичком активности и превецијом од компликација.

На иницијативу Међународне федерације за дијабетес и Свјетске здравствене организације Свјетски дан борбе против дијебетеса обиљежава од 1991. године.

ИЗВОРсрна, фото илустрација
Претходни текстЈЗУ Болница“Србија“: У овој години повећан број услуга
Сљедећи текстФонд ПИО Републике Српске позвао осигуранике да комплетирају потребну документацију