Насловна Вијести Република Српска Обиљежено 30 година од формирања фочанских бригада

Обиљежено 30 година од формирања фочанских бригада

250
0

Фочанска Борачка организација обиљежила је данас три деценије од оснивања фочанских бригада служењем парастоса погинулим борцима, свечаном академијом и изложбом „Фоча у отаџбинском рату“.

На свечаној академији у Градском позоришту додијељене су 22 плакете ратним командантима фочанских батаљона, међу њима седам постхумно.

На академији је наглашено да су фочански борци успјели да до краја рата одбране велико подручје своје општине, да су стизали да помогну и саборцима широм Српске, а на крају су издржали и НАТО бомбрадовање и остали на својим положајима до потписивања мира у Дејтону.

Линије одбране у првим годинама рата биле су према Горажду, а касније на Трескавици, „љутој касапници“, која је, како је истакнуто на свечаности, однијела највише фочанских бораца.

Предсједник Скупштине Борачке организације Фоча Миленко Племић рекао је да су поносни на своју борбу, побједу и улазак ове општине у састав Републике Српске.

„Знамо како је до тога дошло, због покушаја наших комшија друге националности да нас прегласају, да управљају нама. Видимо да се ти покушаји дешавају и данас, али, срећом, када имамо своју Републику, имамо механизме да њихову вољу и превласт зауставимо у Скупштини“, навео је Племић.

Један од награђених команданата батаљона који је био и командант једне од фочанских бригада Милош Томовић подсјетио је да су 8. априла 1992. године избили први оружани сукоби у Фочи између српских и муслиманских стража, а да је повезивањем српских јединица дошло до формирања фочанских бригада.

„Фочанске бригаде, 11. и 12, дале су огроман допринос у стварању Републике Српске и одбрани Фоче. Фоча је цијели ратни период од 1992. до 1995. била слободна и под контролом Војске Републике Српске. Фочанске јединице су стигле свугдје – од Олова, Гламоча, Требиња, Невесиња, Трнова, Романије, Чајнича, Калиновика“, истакао је Томовић.

Он је напоменуо да је Борачка организација раније поднијела иницијативу да једна улица у Фочи понесе име по фочанским бригадама, а да је он са данашње свечаности поручио да би и Чајниче и Калиновик то требали да ураде јер су фочански борци тамо били готово исто колико и у Фочи.

Предсједник Предсједништва Борачке организације Републике Српске Александар Савић поручио је са прославе у Фочи да је Српска поносна на фочанске борце.

Он је истакао да су 644 породице из Фоче дале синове и очеве за слободу ове општине и Републике Српске.

„Фоча је поносан град, одликован град одликованих бригада који заслужује све епитете херојског града. Надамо се да ће генерације које расту знати да цијене ову традицију и борце који су дали своје животе и дијелове свога тијела“, рекао је Савић.

Начелник општине Фоча Милан Вукадиновић нагласио је да је ова општина у отаџбинском рату изнијела много већи терет и имала много већи значај у односу на број становника који у њој живе.

Он је навео да је Фоча једна од првих која је гурнута у рат и да је српски народ имао право на одбрану да му се не би поновила страдања из релативно блиске прошлости.

„Формирање фочанске бригаде био је кључни одговор на увлачење у рат“, рекао је Вукадиновић.

Он је напоменуо да су прекаљени фочански ратници стизали на сва ратишта – од Херцеговине, преко Подриња и сарајевског ратишта, равница Семберије и Посавине, па све до Крајине.

На свечаној академији уручене су награде и ученицима фочанских основних и средњих школа, који су написали најљепше литерарне радове о теми три деценије постојања Републике Српске.

ИЗВОРсрна
Претходни текстДодик поднио кривичну пријаву против Турковићеве и Алкалаја
Сљедећи текстРадници КП „РАД“ сутра ће санирати депонију на Крижу