Насловна Најновије Афера „Фајзергејт“: Урсула фон дер Лајен проглашена кривом

Афера „Фајзергејт“: Урсула фон дер Лајен проглашена кривом

125
0

Суд правде ЕУ прогласио је предсједницу Европске комисије Усрулу фон дер Лајен одговорном за прикривање информација о уговорима за куповину вакцина против ковида 19 у периоду 2021-2023. године.

Суд је одлучивао да ли је Комисија прекршила правила транспарентности, тиме што је одбила да објави садржај телефонске преписке Фон дер Лајен са извршним директором компаније „Фајзер“, Албертом Бурлом, када је договорен споразум вриједан више милијарди евра о вакцини против ковида, објавио је РТ Балкан.

Одлука суда о „Фајзергејту“ не само да ће имати далекосежне посљедице на начин на који највиши званичници блока обављају послове иза затворених врата, већ би могла да баци сјенку и на други петогодишњи мандат предсједнице ЕК који је почео прије неколико мјесеци.

Суштина проблема била је да ли текстуалне поруке треба класификовати као документе и стога испуњавати услове за објављивање у име транспарентности. Многи активисти више пута су указали да би требало да се третирају као и било које друго средство званичне комуникације када је у питању креирање политике. Комисија је сматрала другачије.

Случај је правно компликован за Фон дер Лајен јер она не само да је лично потписала највећи уговор о вакцинама у блоку, вриједан милијарде евра, већ предсједава институцијом задуженом за спровођење закона ЕУ, што укључује принципе транспарентности и одговорности.

– Ова судска пресуда могла би да означи прекретницу за транспарентност у ЕУ. Када су у питању кључне одлуке, посебно оне које утичу на јавно здравље, треба избјегавати тајност – рекла је Шари Хиндс из невладине организације „Транспаренси интернешенел“.

Случај „Фајзергејт“ је покренуо лист „Њујорк тајмс“ и бивши шеф бриселског дописништва те медијске куће. Они су поднијели тужбу против одлуке Комисије да не објави текстуалне поруке 2022. године.

Постојање порука откривено је у интервјуу за „Њујорк тајмс“ у априлу 2021. године , гдје је Бурла описао њихове размјене као резултат „дубоког повјерења“ и олакшавање преговора о споразуму о вакцини. Тај споразум, финализован у мају 2021. године, укључивао је обавезу ЕУ да купи до 1,8 милијарди доза вакцине „фајзер-бионтек“ против ковида-19, што је убједљиво највећи споразум од свих које је потписао Брисел.

Предвиђао је куповину 900 милиона доза унапријед, са могућношћу наручивања још 900 милиона, за испоруку 2022. и 2023. године.

ИЗВОРРТРС
Претходни текстНа Палама округли сто поводом 80 година од побједе над фашизмом
Сљедећи текстПентагон: Могућ директан сукоб САД и Русије у случају ескалације украјинске кризе