У Бањалуци ће данас бити обиљежене 32 године од смрти 12 беба у тадашњем Клиничком центру, које су умрле због неразумијевања свјетских моћника који нису дозволили транспорт кисеоника.
Из Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, наводе да је због такве нехумане и нецивилизоване одлуке умрло 12 беба, а тринаеста је умрла 13 година послије, док је четрнаеста беба преживјела са тешким менталним и физичким оштећењима.
„Не заборавимо и нека се преноси покољењима истина о овом страшном злочину“, поручили су из ове организације.
Програмом обиљежавања предвиђен је у 9.30 часова парастос и полагање цвијећа на споменику 12 беба на Новом гробљу, те у 11.00 часова полагање вијенаца и цвијећа на спомен-обиљежју „Живот“ за 12 беба у центру града.
Обиљежавању ће присуствовати и предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић.
У 11.15 часова предвиђено је обраћање званичника, најављено је из Народне скупштине.
Одлуком Савјета безбједности УН у мају и јуну 1992. године били су забрањени међународни летови, чак и они са боцама кисеоника из Београда за Бањалуку, због чега је преминуло 12 тек рођених беба које су биле у инкубаторима.
Прва беба умрла је 22. маја 1992. године, након чега је услиједила агонија и смрт осталих беба. До 19. јуна исте године у Бањалуци је умрло 12 беба које су постале симбол кршења људских права и нељудскости међународне заједнице.
Агонија је прекинута пробојем коридора и спајањем бањалучке регије са осталим дијеловима Републике Српске и Србије.
Тринаеста беба Слађана Кобаш изгубила је битку за живот са 14 година, а четрнаестој беби Марку Медаковићу недостатак кисеоника оставио је посљедице за цијели живот.