Од Великог четвртка до Велике суботе, боје се и шарају васкршња јаја, најраспрострањенији обичајни симболи, празника над празницима. Симболика бојења јаја за Васкрс, којој се највише радују дјеца, код Срба живи пет вијекова.
Од краја до краја, посљедња три дана пред највећи хришћански празник Васкрс, зависно од обичаја боје се и шарају јаја. Углавном са традиционалним мотивима и словима. Према древном предању само једна боја има посебну симболику.
– Обичај је да се на Велики петак боје јајај и то поготово у црвену боју јер црвена боја симболизује крв Исуса Христа – рекао је Вукашин Вуковић, Фоча.
– Домаћица када фарба јаја прекрсти се и помоли, а затим у суд дода освећене водице – додала је Николија Шолаја, Фоча.
Млади уче од старијих. Симбол побједе живота, Срби су вијековима усавршавали.
Домишљато се сналазили од оног што им дарује природа, између осталог почели су да кориисте и љуску од лука. Тако и у Кочићеву код Градишке.
– Прво се дода луковина и онда полако на тихој ватри, то је стари начин кувања – подсјетила је Данијела Јукић Кочићево, Градишка.
– Неодустајемо од луковине то је најбоље оно наше, а тек послије дјеца по своме – каже Жељка Деспотовић, предсједник Савјета мјесне заједнице Кочићево, Градишка.
Овој техници привржени су и у Колу српских сестара у Брчком.
– То је најздравија техника, јер јаје је биолошког поријекла ако се деси да пукне, не смета ако је мало боје ушло – напомиње Митра Мијаиловић из Кола српских сестара у Брчком.
У саборности се радују и у Омарској код Приједора – исписујућу најљепше успомене одрастања.
– Нашарала сам једно јаје са травчицама и једно са воском – навела је Ана Анђић Омарска, Приједор.
– Радујем се Васкрсу и ово ми је прва година да шарам јаја – додаје Нина Павловић Омарска, Приједор.
Уз „старе технике“, од милиона васкршњих јаја наћи ће се и она нашарана фломастерима, темперама, али и декупажом и савременим декоративним техникама. Најбитније је да свуда одјекује: Христос васкрсе, ваистину Васкрсе!