Бивши хрватски министар здравља Вили Берош, који је осумњичен за корупцију у афери „Микроскопи“, пуштен је вечерас из истражног затвора.
Берош је пуштен након што је Канцеларија за сузбијање корупције и борбу против организованог криминала Хрватске (УСКОК) испитала свих седам свједока, за које је суд сматрао да бивши министар на њих може да утиче.
Након изласка из Реметинеца, Берош је захвалио институцијама „што раде свој посао“.
„Вјерујем да ће институције и даље радити свој посао и да ћу доказати своју невиност“, рекао је Берош новинарима.
Он тврди да Хрвоја Петрача, који је такође осумњичен у афери „Микроскопи“, никада није видио у животу.
Коментаришући „Вотсап“ поруке у којима га Хрвоје Петрач, његови синови и привредник Саша Поздер називају „Малим“, Берош је рекао да га нико није звао тим именом.
Берош је ухапшен 15. новембра по налогу УСКОК-а, који га терети за трговање утицајем у афери са продајом роботских уређаја за четири болнице.
Осим њега, осумњичени су и Крешимир Ротим, који није ни завршио у истражном затвору јер је признао наводе УСКОК-а, те привредник Саша Поздер, који је давао мито Берошу.
Њих тројицу УСКОК терети и за удруживање у злочиначку организацију, те давање и примање мита.
Хрватски медији преносе да је мито један роботски уређај, који је према сумњама УСКОК-а, Ротим добио од Поздера.
Против Поздера је предложен 21 свједок, па ће још неко вријеме остати у истражном затвору.
Европско тужилаштво осумњичило је Бероша за примање мита, као и за припадност злочиначкој групи коју је предводио Хрвоје Петрач.
УСКОК тек треба да одлучи да ли ће прихватити доказе Канцеларије европског тужилаштвс, односно на који начин ће да настави њихову истрагу.
У међувремену је ванрасправно вијеће Жупанијског суда у Загребу донијело одлуку о жалбама које су осумњичени поднијели на одлуку о одређивању истражног затвора.
Већина жалби је одбијена, али неке одлуке су преиначене.
За Новицу Петрача, који се у међувремену предао, више не постоји опасност од бјекства, али истражни затвор му је и даље одређен због опасности од утицаја на свједоке и понављања кривичног дјела.
За љекара Горана Роића више не постоји опасност од понављања кривичног дјела, будући да је разријешен са дужности директора Клинике за дјечје болести у Загребу.
Он ће, након што буду испитани сви свједоци, бити пуштен на слободу.
О жалби Николе Петрача, који се предао у петак, ванрасправно вијеће није још одлучивало.